česky english Vítejte, dnes je neděle 03. prosinec 2023

Představujeme zajímavé společnosti: Unites Systems

DPS 3/2014 | Články
Autor: Redakce

Unites Systems patří mezi ty české firmy, které jsou známé více v zahraničí než u nás doma (její podíl na domácím trhu však stále stoupá). V roce 1991 ji založil ve Valašském Meziříčí bývalý zaměstnanec Tesly Rožnov a její prvotní náplní byla obchodní a servisní spolupráce s německou společností Heraeus Instruments. Záhy se však firma zaměřila na oblast testerů a testování součástek, a to ve spolupráci s další německou firmou – SZ Testsysteme. Původní aktivity v oblasti prodeje a servisu se postupně rozrostly o spolupráci ve vývoji, ve kterém mohli pracovníci Unites Systems uplatnit své zkušenosti s vývojem pulzních zdrojů. Spolupráce byla natolik úspěšná, že se německý partner rozhodl kapitálově do společnosti vstoupit. Po krátké době však začal mít nový společník problémy, které vedly až k jeho zániku, a tak se Unites Systems stala opět ryze českou firmou, která se již nadále plně věnovala vývoji a výrobě vlastních výrobků, hlavně v oblasti měření a testování.

Prvním samostatným projektem v oblasti testování byl vývoj a výroba univerzálního testeru součástek na původní platformě bývalého německého partnera, hlavně rozšíření o digitální instrumenty. Tato zařízení dodnes nachází uplatnění doslova po celém světě. Jsou vnímány jako standard pro testování polovodičových součástek zejména v kosmickém, leteckém a automobilovém průmyslu. Mezi zákazníky firmy Unites Systems patří významné společnosti, jakými jsou např. Bosch, Airbus, Boeing, SAAB, EADS, Infineon, Siemens a další, převážně z Evropy, Číny, Indie, USA, ale i dalších zemí.

Kromě testovacích zařízení součástek pro výrobce elektroniky se firma začala postupně věnovat speciálně i problematice měření diskrétních SMD součástek. V tomto oboru se jedná o hromadnou výrobu, a tak je kladen důraz zejména na velkou rychlost testování. Nejprve ve spolupráci s japonskou společností UENO Seiki a posléze se světovým lídrem, švýcarskou společností ISMECA, společnost vyvinula a vyrábí nejrychlejší sestavu manipulátor-tester na světě schopnou provést měření až 16 součástek za sekundu. U každé takové součástky je měřeno cca 20 parametrů. A tak zatímco se k nám většinou elektronika z Asie dováží, firma Unites Systems naopak do tohoto regionu svá zařízení úspěšně vyváží, a to zejména do Číny, Tchaj-wanu a Malajsie. Za své testovací zařízení UNISPOT S40/S80 získala v roce 2009 i čestné uznání Zlatý Amper.

Předatavujeme zajímavé společnosti

Během roku 2008 poklesla ve světě dočasně poptávka po testerech, a tak byla firma Unites Systems postavena před otázku, na co se nově zaměřit a jaké najít uplatnění pro své vysoce kvalifikované pracovníky. Výsledkem pak bylo zahájení vývoje a výroby produktů orientovaných zejména na domácí trh a okolní země. Zařízení, jako jsou např. řídicí systémy, různé vysokonapěťové zdroje, elektronika pro úspory energií nebo zakázková výroba, umožnily využít know-how zkušených pracovníků, získat nové zákazníky a překlenout obtížné období. Firma velmi rychle dokázala ke své úloze exportéra testovacích zařízení přidat i roli významného domácího dodavatele dalších produktů, jež našly uplatnění i na širším evropském trhu. A u této strategie již firma Unites Systems zůstala. Vývoj a výroba testovacích zařízení zůstává pochopitelně i nadále hlavním, ale již ne jediným zaměřením firmy. Mezi její nejnovější produkty, které získaly i významná ocenění, patří např. inteligentní termostat pro bojlery (Zlatý Amper 2012) nebo fotovoltaický systém pro ohřev vody Solar Kerberos (Zlatý Amper 2014).

Kromě samotných produktů nabízí dnes Unites Systems také služby spojené s testováním součástek, např. v souvislosti s odhalováním padělků.

Se svými 25 vývojovými pracovníky je příkladem firmy, která zaměstnává vysoce erudované odborníky, a to i přesto, že nesídlí v blízkosti Prahy či Brna, které jsou tradičními „líhněmi“ kvalifikované pracovní síly. Region Valašského Meziříčí může totiž těžit z historie podniků Tesla v Rožnově pod Radhoštěm i ve Valašském Meziříčí a elektronika má v tomto krásném kraji svou mnohaletou tradici. Firma Unites Systems navíc sleduje nadané studenty, nabízí jim možnost exkurzí, získávání praxe, účast na svých projektech i bakalářské práce. Adepti na zaměstnání tak mají perspektivu budoucí seberealizace, výjezdů do zahraničí i osobních kontaktů s lidmi z významných zahraničních společností.

Společnost Unites Systems se aktivně účastní jak domácích, tak zahraničních výstav, zejména v Německu, Indii, Číně. Protože svá testovací zařízení vyváží do řady zemí světa, má i svá obchodní a servisní zastoupení v USA, Německu, Itálii, Singapuru, Číně a Indii.

Podrobnější informace o společnosti Unites Systems a. s. a jejích produktech a službách naleznete na webových stránkách www.unites.cz.