česky english Vítejte, dnes je sobota 13. červenec 2024

Detekce / počítání osob – nezávisle na materiálu a barvě

DPS 4/2013 | Články
Autor: Redakce

Počítání zákazníků v obchodech nebo cestujících městské hromadné dopravy se stává jako zdroj plánování a analýzy strategických rozhodnutí stále důležitější. Nicméně detekce osob přináší technické problémy, a to vzhledem k oblečení, které se individuálně liší barvou, materiálem a povrchovou strukturou. Řešení tohoto problému nabízí různé technologie. Kamery nebo technologie termosnímání jsou velmi přesné a umožňují velmi detailní nastavení parametrů. Nicméně integrace je složitý proces s vyššími vstupními investicemi. Zajímavou alternativou jsou optické senzory využívající technologii triangulačního měření.

Detekce osob triangulačním měřením: alternativa pro kamer y a snímání teploty

Detekce lidí a zvířat jsou technicky velmi podobné aplikace. Lidé nosí oblečení v různých barvách nebo s různými strukturami. Zvířata mají dlouhou či krátkou srst nebo peří a mohou být špinavá nebo mokrá. Pro tyto aplikace nabízí triangulační měření velmi efektivní způsob detekce. Technologie triangulačního měření dokáže zachytit objekty nezávisle na barvě, materiálu a povrchové struktuře. Vysílač i přijímač jsou umístěny v jednom kompaktním pouzdře. Vysílací prvek je zdrojem světla, které se difúzně odrazí od povrchu objektu a odražené světlo je zachyceno přijímacím prvkem v senzoru. V závislosti na vzdálenosti mezi snímačem a objektem se mění úhel zachycených světelných změn, což pomáhá snímači určit vzdálenost objektu. Čidlo spíná podle měřené vzdálenosti, a ne v závislosti na množství světla, protože to se může lišit v závislosti na barvě, vzhledu nebo struktuře detekovaného objektu.

Triangulační měření tvoří základ třech různých produktových řad. V závislosti na dané aplikaci nabízí každá jednotlivá řada své výhody související s rozsahem snímání a velikostí snímače. Pro komplexní řešení lze senzory kombinovat s širokou škálou produktů automatizační techniky. Například lze, třeba i bezdrátově, zasílat statistické údaje o toku zákazníků v maloobchodních prodejnách či v restauracích rychlého občerstvení. Automaticky poskytovaná data mohou být přenášena centrální jednotce včetně data, času, lokace či dalších požadovaných parametrů.

www.panasonic-electric-works.com