česky english Vítejte, dnes je sobota 13. červenec 2024

Aluminiové skříňky

DPS 4/2013 | Články
Autor: Fischer Elektronik

V průmyslu jsou kromě oceli a plastů stále častěji pro výrobu skříní a skříněk používány slitiny hliníku.

Jejich materiálové vlastnosti, stejně jako dobrá zpracovatelnost a vysoce kvalitní vzhled jsou stále více vnímány jako výhody v mnoha průmyslových a komerčních oblastech elektroniky.

Použití oceli a plastu při výrobě skříní v oblasti elektroniky je velmi časté, nicméně použití aluminia jako materiálu se stává stále atraktivnější vzhledem k jeho mechanickým a vzhledovým vlastnostem, a tak se stává vážným konkurentem těchto etablovaných surovin v mnoha oborech výroby.

Významné snížení hmotnosti vzhledem k váze oceli mluví pro použití aluminia při výrobě skříní v oblastech, kde kromě pevnosti a snižování hmotnosti (hustota Al = 2,7 g/cm3, ocel = 7,85 g/cm3) má nezastupitelný význam vzhledová stránka a kde z různých důvodů je vyloučeno použití plastů.

Způsoby zpracování plechu, jako je ohýbání a prolisování nebo tlakové lití a lisování extrudovaných profilů, přinášejí neobvyklý a rozmanitý design ve spojení s funkčními možnostmi. Především výroba lisovaných protlačovaných profilů vyžaduje velké znalosti a zkušenosti, avšak takto lze dosáhnou výrobku cenově výhodného a funkčního s dekorativními povrchy, a to i při početných sériích.

Zvláštním požadavkem na skříně pro elektroniku je možnost snadné integrace elektronických konstrukčních skupin a jejich jednoduché upevnění uvnitř skříně. Dalším požadavkem je jednoduchá montáž samotné skříně, výbava otvory pro přívody a ukazatele a pohledné povrchové úpravy.

Mechanická kritéria

Použití hliníkových profilů umožňuje snadnou montáž odpovídající skříně pro různé aplikace. Mechanická konstrukce aluminiových krabiček a skříní sestává z ohýbaných plechových dílů sešroubovaných dohromady nebo vzájemně svařených, případně jsou použity lisované protlačované profily v různých délkách tvořící s přišroubovanými čelními panely vlastní skříňku.

U skříní vyrobených z lisovaných profilů jsou možné dva způsoby výroby, v prvním případě se jedná o spojení dvou samostatných vylisovaných skořepin vzájemně sešroubovaných čelními panely, ve druhém případě se jedná o vylisovaný tubus, který s čelním a zadním panelem tvoří uzavřenou skříňku.

Výhody půlených skořepinových konstrukcí spočívají v mnohostranných možnostech kombinací profilů odlišných tvarů a velikostí, které do sebe vzájemně zapadají a tvoří tak vlastní skříňku (obr. 1).

Obr. 1 Součástí této kombinované skříňky jsou integrované chytré detaily pro montáž a upevnění elektronických obvodů a součástek.

Obr. 1 Součástí této kombinované skříňky jsou integrované chytré detaily pro montáž a upevnění elektronických obvodů a součástek.

Profily jsou vybaveny integrovanými drážkami v určeném rastru pro instalaci Eurokaret šířky 100 mm nebo 160 mm nebo mají drážky pro použití upevňovacích spon pro montáž tranzistorů na stěnu skříňky. Další zajímavostí v případu této série jsou profily s vnějšími chladicími žebry, spony pro montáž skříněk např. na stěny rozváděčových skříní nebo spony pro upevnění na 35mm nosnou lištu (DIN EN 50022).

Další možností je montáž vně montovaných vodicích kolejových výstupků, které z této kombinované skříňky vytvoří zásuvný modul pro zasunutí do 19" nosných rámů konstrukčních skupin.