česky english Vítejte, dnes je pátek 19. červenec 2024

Padesát let Mooreova zákona: Co lze udělat, lze i překonat

DPS 4/2015 | Články
Autor: Intel

Dne 19. dubna tohoto roku uplynulo přesně padesát let od chvíle, kdy Gordon E. Moore publikoval v magazínu Electronics svůj přelomový článek o tom, že tranzistory – základní stavební kameny mikroprocesorů a digitálního věku – budou geometrickou řadou zvyšovat svůj výkon a zároveň se bude snižovat jejich cena. Tehdy v roce 1965 asi sotva tušil, že přišel s revoluční myšlenkou, jež do historie vstoupí jako „Mooreův zákon“ a bude motorem zcela zásadních technologických změn v následujícím půlstoletí. Bylo to tři roky před vznikem společnost Intel, jejímž byl spoluzakladatelem.

1,2

O tom, že ne vše v našem životě se řídí těmito zákony, svědčí následující příklady:

  • Pokud by se spotřeba paliva u automobilů snižovala stejným tempem, potom by člověk mohl na jednu nádrž jezdit celý život. A pokud byste si pořídili nový vůz kolem čtyřicítky, pak by vám možná stačilo jen čtvrt nádrže.
  • Pokud by cena domů klesala stejným tempem jako cena tranzistorů, bylo by možné si časem koupit dům za cenu bonbonu. Krása!
  • Vesmírný program Apollo, který vynesl lidi na měsíc, stál 25 miliard amerických dolarů. Pokud by ceny klesaly tempem podle Mooreova zákona, dnes by stejný program stál stejně jako malé soukromé letadlo.

    Mnohá zařízení, která lidé používají každý den, obsahují mikroprocesory, které sestávají z tranzistorů. Cena těchto zařízení se v posledních letech výrazně snížila, zároveň vzrostl jejich výkon a energetická úspornost (v souladu s Mooreovým zákonem), takže se stala neodmyslitelnou součástí našich životů. Máme chytré telefony a hodinky, z automobilů se staly pojízdné počítače atd.
  • Pokud bychom dnes chtěli postavit telefon s procesorem Intel a operačním systémem Android za použití technologií z roku 1971, pak by jen samotný mikroprocesor byl velký jako jedno celé parkovací místo. Zkuste si s něčím takovým udělat selfie!
  • V porovnání s prvním mikroprocesorem Intel® 4004 nabízejí dnešní 14nm procesory 3 500× vyšší výkon, 90 000× vyšší energetickou účinnost a poměr ceny je 1:60 000.

Mooreův zákon je aspirace, nikoli přírodní zákon. Je realizován ohromným množstvím lidí, kteří se přibližují samotným hranicím fyzikálních zákonů. Dnes továrny společnosti Intel produkují každou sekundu více než 10 miliard tranzistorů. Jsou základem pro různá elektronická zařízení, která slouží miliardám lidí po celém světě.

První polovodičové tranzistory byly velké jako guma na konci tužky. V důsledku Mooreova zákona by se do tečky na konci této věty vešlo přes šest milionů dnešních Tri-Gate tranzistorů.

Dnešní tranzistory jsou lidským okem neviditelné. Abyste mohli takový tranzistor vidět, museli byste běžný čip zvětšit na velikost obytného domu.

Všudypřítomný duch inovace v souladu s Mooreovým zákonem i nadále transformuje nejen technologický průmysl, ale celý svět. Mladí tvůrci, nadšení vynálezci, vědci, lékaři a nespočet dalších lidí po celém světě budou přicházet s novými převratnými nápady a průlomovými objevy, které si dnes nedokážeme ani představit.

O společnosti Intel

Společnost Intel je světovým lídrem v oblasti inovací informačních technologií. Navrhuje a vytváří nezbytné technologie, které tvoří základ výpočetní techniky po celém světě. Intel také jako lídr korporátní odpovědnosti a udržitelnosti první na světě nabízí komerčně dostupné procesory bez obsahů konfliktních surovin.

Další informace o firmě Intel jsou dostupné na www.intel.com/pressroom a http://blogs.intel.com, o procesorech bez konfliktních surovin se dozvíte více na conflictfree.intel.com.