česky english Vítejte, dnes je úterý 23. duben 2024

Nový proces tisku ohebných elektronických obvodů

DPS 4/2015 | Články
Autor: Redakce

Univerzita NTU (Nanyang Technological University) v Singapuru úspěšně provedla tisk komplexních elektronických obvodů pomocí běžných tiskáren určených pro potisk triček. Elektronické obvody byly tištěny použitím speciálních materiálů na povrch obvyklých ohebných materiálů, jako jsou plast, hliníková fólie či dokonce papír.

Rezistory, tranzistory a kondenzátory, hlavní části elektronických obvodů, byly natisknuty prostřednictvím netoxických organických materiálů, jako jsou nanočástečky stříbra, uhlík a plast. Joseph Chang, profesor a vedoucí výzkumného týmu na NTU, uvedl, že tato unikátní technika umožňuje hromadnou výrobu levných elektronických obvodů pro jednorázové použití. „To znamená, že můžeme mít chytré výrobky, např. krabici na mléko, která upozorní na končící dobu spotřeby, nebo obvaz, který vyzve v potřebnou chvíli k převazu, nebo chytré nálepky pro monitorování životně důležitých funkcí (např. srdečního tepu),“ poznamenal další expert z NTU – School of Electrical and Electronic Engineering.

Nový proces tisku ohebných elektronických obvodů

Tím se samozřejmě nekonkuruje výkonným procesorům, které lze najít v chytrých telefonech a jiných zařízeních. Tištěná elektronika zkrátka doplňuje tato výkonná zařízení svou levnou výrobou a snadnou nahraditelností.

Výzkumný tým úspěšně natiskl obvody, jako jsou 4bitový D/A konvertor a RFID nosiče. První je používán pro převod digitálních signálů na zvuk (reproduktory, sluchátka), zatímco druhý obvod umožňuje např. sledovat pohyb zboží od výroby až k zákazníkovi.

Hlavním rozdílem mezi touto technikou tisku a jinými druhy tištěné elektroniky je skutečnost, že je velmi šetrná k životnímu prostředí. Obvody jsou tisknuty bez použití jakýchkoliv toxických chemikálií nebo oxidačních přísad. Navržený proces je tzv. „zelený“, protože používá nekorozivní chemikálie. Tato inovativní metoda tisku elektroniky vyvinutá na NTU je předmětem dvou patentů a byla zmíněna také v několika vědeckých časopisech.

Více informací: www.ntu.edu.sg