česky english Vítejte, dnes je sobota 13. červenec 2024

Nová revize specifikace Gerber formátu je dostupná on-line

DPS 4/2013 | Články
Autor: Redakce

Po měsících intenzivní práce nabízí nyní belgická firma Ucamco nejnovější specifikaci formátu Gerber, který je již mnoho let zavedeným standardem pro přenos dat mezi CAD a CAM při výrobě desek plošných spojů. I když samotný formát nebyl vůbec změněn, byla upravena jeho specifikace, a to s ohledem na jednoznačnost a jednoduchost.

Bez názvu

Firma analyzovala více než 10 000 konkrétních souborů Gerber dat od zákazníků z Asie, Ameriky i Evropy, od nejjednodušších návrhů desek až po velmi složitá data. Ve všech případech, kdy zaznamenala nevhodné použití Gerber dat, provedla v tomto smyslu úpravu specifikace za účelem jasné definice použití. Následně další specialisté tuto upravenou specifikaci znovu prošli a označili všechna místa, která jim nebyla zcela jasná. Protože tito lidé neměli zkušenosti s Gerber daty ani výrobou desek, vnesli do problematiky optimálního výkladu Gerber formátu nové pohledy. První revize pozměněné specifikace byla potom zkontrolována nezávislou konzultační firmou z oboru grafického softwaru. Takto doplněný dokument zrevidoval další programátor a následně proběhla kontrola u externí konzultační firmy. Nejednalo se tedy o žádný jednoduchý proces, ale o velmi náročnou a zodpovědnou práci.

Na závěr byl tedy celý dokument aktualizován (text i obrázky), takže výsledná specifikace je přehledná, srozumitelná a snadněji se v ní orientuje. Stručně řečeno, tato úprava by měla umožnit návrhářům desek zajistit kvalitní a bezproblémová data pro výrobu desek.

Jak říká Karel Tavernier, ředitel společnosti Ucamco: „Touto úpravou specifikace zajišťujeme komunitě návrhářů DPS prostředek pro komunikaci s výrobci desek (bez ohledu na jejich výrobní postupy) v jasné a čisté podobě, díky které nevzniknou pochyby a nejasnosti o záměrech návrháře.“ K tomu ještě dodává: „My jsme svou část práce odvedli a nyní je již jen na návrhářích, aby udělali tu svou – používali tuto novou specifikaci a eliminovali tak chybné a zastaralé metody při generování výstupních dat v Gerber formátu z návrhových systémů DPS.“

Nová specifikace Gerber formátu pod názvem „The Gerber File Format Specification“ je k dispozici na webových stránkách: http://ucamco.com/en-us/downloads.aspx).

www.ucamco.com