česky english Vítejte, dnes je pátek 21. červen 2024

V rámci jubilejního ročníku přináší productronica 2015 mnoho inovací

DPS 5/2015 | Články
Autor: Messe München

Světový odborný veletrh technologií pro elektronický průmysl productronica, který se koná 10.–13. listopadu 2015 v Mnichově, přináší opět mnoho inovací: nové uspořádání, nový koncept jednotlivých fór, Award Premiére a poprvé také současně probíhající IT2Industry – odborný veletrh a konference pro inteligentní digitálně zasíťované pracovní oblasti.

Mezinárodní účast vystavovatelů i odborných návštěvníků

Na základě výzkumu provedeného německým spolkem VDMA‑Verband Deutscher Maschinebau und Anlagenbau očekávají němečtí výrobci komponentů, strojů a zařízení v roce 2015 nárůst obratu o 2,8 %, a pro rok 2016 dokonce 6,3 %. Tento pozitivní faktor se odráží i na účasti vystavovatelů letošního ročníku veletrhu. Svoji účast potvrdily i země jako Bulharsko, Čína, Estonsko, Francie, Velká Británie, Maroko, Nizozemí, Rakousko, Maďarsko a USA. Rekordní účast v počtu 10 vystavovatelů bude mít i Česká republika.

1,2,3

Nové uspořádání

Již čtyřicet let se koná mezinárodní veletrh productronica každé dva roky v Mnichově. Jako významný světový veletrh představuje četné inovace ve výrobě, a ovlivňuje tak další rozvoj celé oblasti elektroniky.

Se 40. výročím veletrhu přichází i jeho nové uspořádání. Původních 19 rozdělených segmentů bylo seskupeno do jedné tzv. Cluster‑Struktury, a přináší tak jedinečně ucelený přehled o celém řetězci oboru elektroniky.

4

Vzniklo tak pět nových dílčích Cluster‑Struktur:

  • PCB & EMS Cluster
  • SMT Cluster
  • Semiconductor Cluster
  • Cables, Coils & Hybrids Cluster
  • Future Markets Cluster

Nově uspořádána budou i jednotlivá fóra. Každý cluster bude mít svůj vlastní tzv. Speakers Corner v halách A1, B2 a B3. Hala B1 bude již tradičně věnována segmentu PCB & EMS Marketplace.

5

6

7

productronica innovation award

Veletrh productronica udělí poprvé ocenění v jednotlivých pěti Cluster kategoriích. Odborná porota ocení nejlepší inovace, co se produktů a výroby týče. Tyto nezávislé ceny budou uděleny hned během prvního dne konání veletrhu 11. listopadu 2015. Se svými inovacemi se mohou přihlásit všichni vystavovatelé. Do soutěže budou zařazeny jednak zcela nově vyvinuté výrobky, ale také již výrobky stávající, které byly dále technicky vylepšeny.

Speciální program Electronics.Production.Augmented.

Tento program zahrnuje představení všech inovací z jednotlivých pěti Cluster struktur. Nově bude také představeno již tradiční téma veletrhu – průmysl 4.0. Návštěvníkům se otevře zcela nový pohled na doposud ukryté procesy a stroje. Oblast průmyslu 4.0 tak budou moci návštěvníci zažít na pěti zvolených elektronických výrobních strojích za pomoci virtuální reality naživo a vizuálně.

Mezi další speciální přehlídky se zařadí například soutěž „IPC Handsoldering Competition“ a také program „die Eventbühne Reinraum“ a „die Wanderausstellung Elektromobilität“.

CEO Roundtable

První den konání veletrhu se v 11 hod. uskuteční zahajovací program CEO Roundtable na téma „Bezpečnost informací – výzva pro výrobce“. Významní představitelé průmyslu, vědy a politiky budou diskutovat na téma: „Jak mohu získat vhled do bezpečnostní situace?“, „Jakou relevanci má bezpečnost informací pro firmy, u kterých se nepředpokládají žádné vysoce citlivé údaje?“ Pozornost bude zaměřena na Office IT (útoky viry, spamy) a také na aspekty bezpečnosti informací v průmyslu Smart Factory.

High‑light témata

Ve středu zájmu budou tentokrát témata z oblasti elektronického průmyslu, Automotive a PCB & EMS. K jednotlivým tématům proběhnou přednášky a živé diskuze se zástupci daného oboru.

IT2Industry

Návštěvníci budou moci letos poprvé navštívit současně s veletrhem productronica i IT2Industry – odborný veletrh a konferenci pro inteligentní, digitálně zasíťované pracovní oblasti. Průmyslový internet v současné době zásadně mění podmínky pro výrobu i výrobu samotnou. Výrobky a služby, které budou paralelně s productronicou prezentovány na veletrhu IT2industry, vytvářejí spojení mezi klasickou výrobou a průmyslem 4.0. Veškeré informace o veletrhu naleznete na webových stránkách veletrhu [1]. Návštěvnický servis zajišťuje EXPO‑Consult+Service, spol. s r. o. [2].

O veletrhu productronica

Productronica je přední světový veletrh zaměřený na vývoj a výrobu elektroniky. Veletrh je podporován a zastřešován odbornou německou asociací strojů a zařízení – spolkem VDMA‑Verband Deutscher Maschinebau und Anlagenbau. V roce 2013 vystavovalo na veletrhu 1 220 vystavovatelů ze 39 zemí a navštívilo jej 38 000 návštěvníků z 83 zemí. Veletrh se koná již od roku 1975, a to každé dva roky v Mnichově. Letošní termín veletrhu je stanoven na 10.–13. listopadu 2015 [3].

Productronica v celosvětovém měřítku

Kromě veletrhu productronica v Mnichově organizuje Messe München také veletrh productronica China a productronica India a Asia.

VDMA Productronic a VDMA Electronics, Micro Nano Technologie

Odborný veletrh productronica je součástí nově vzniklého VDMA odborného spolku Electronics, Micro Nano Technologies a se svými přibližně 75 členy zastupuje celý výrobní řetězec elektroniky. Členské firmy vyrábějí stroje, zařízení, materiály a komponenty pro celé široké spektrum oboru elektroniky, jako jsou polovodiče (mikročipy), desky s plošnými spoji a elektronické sestavy, ploché displeje a zařízení pro ukládání dat či fotovoltaická zařízení [4].

VDMA zastupuje okolo 3 100 výrobců strojů a zařízení. S aktuálním počtem 1 008 000 zaměstnanců (březen 2015) v Německu a obratem 212 miliard EUR (2014) je největším zaměstnavatelem v průmyslu, a řadí se tak mezi největší průmyslová odvětví vůbec [5].