česky english Vítejte, dnes je pátek 21. červen 2024

Ochrana a licencování software: Hardwarové klíče Sentinel

DPS 5/2015 | Články
Autor: ASKON International

Součástí moderních elektronických a strojírenských výrobků je software, který vdechuje celému zařízení život a odlišuje jej od konkurence. Pro vývojáře a výrobce je důležité, aby jejich software byl flexibilně licencovaný a efektivně chráněný před neoprávněným zkopírováním. Hardwarové klíče Sentinel společnosti Gemalto SafeNet nabízejí bezpečné řešení.

Je váš software v bezpečí?

Software embedded systémů (firmware) je specializovaný programový kód, na míru navržený pro konkrétní typ a funkčnost elektronického zařízení. Celý životní cyklus software a finální produkt by měl být zabezpečen proti neautorizovanému užívání, ovládání a proti jeho zkopírování.

Bez názvu

O krok před konkurencí

Hardwarové klíče Sentinel chrání např. specializovaný software třeba v oblasti CAD/CAM a řídicích systémů. Čím dál více se uplatňují při ochraně embedded software ve strojírenství, zdravotnických přístrojích, dopravních zařízeních a energetice. Chránit je potřeba software výrobních linek, řídicích jednotek dopravních prostředků, palubních počítačů, obráběcích strojů atp. Není proto náhodou, že mezi zástupce firem využívající technologii Sentinel patří společnosti jako Siemens, Cisco a Novomatic, světoví lídři softwarového průmyslu, elektroniky a strojírenství.

Licencování není problém

Produkty Sentinel představují bezpečný nástroj pro licencování software. Variabilita nabízených licenčních modelů přináší vyšší efektivitu prodeje a rychlejší návratnost investic do vývoje programů. Řešením je licenční centrum Sentinel EMS komunikující s SQL databází, která eviduje zakoupené licence zákazníků a spravuje produktový katalog verzí software. Sentinel EMS navíc dokáže sbírat statistiky využití licencí a přehlednou formou je zobrazit. Ze statistik lze vycházet při určení směru dalšího vývoje software či lze upravit licenční politiku k vyšší profitabilitě. Licenční centrum Sentinel EMS je kompatibilní se všemi typy licenčních klíčů Sentinel (hardwarové, softwarové, cloudové). Zákazníka si najde toto řešení jak mezi malými, tak i velkými softwarovými firmami, jako jsou společnosti Autodesk, Format Internation či Snell.

Ochrana firmware embedded systémů

Pro účely ochrany firmware embedded systémů vyvinula společnost Gemalto SafeNet dva nové klíče, Sentinel Chip a Sentinel Board. Zatímco Sentinel Chip je určen pro sériovou výrobu desek plošných spojů na osazovacích automatech, Sentinel Board lze využít při výrobě prototypů a malých sérií.

Ochrana software s využitím HW klíčů využívá kryptografických algoritmů AES 128, ECC 224, RSA 1536. Programový kód je podle předem definovaného algoritmu modifikován, a nakonec ještě zašifrován. I samotná komunikace mezi HW klíčem a chráněnou aplikací je šifrovaná – jedná se o funkci WhiteBox Cryptography. Proces aktualizace licence uložené v paměti klíče je také šifrovaný, jedná se o tzv. Update- OnChip mechanizmus. Dalšími bezpečnostními prvky můžou být technologie: AppOnChip – část programového kódu se zpracovává přímo na klíči, Real-Time clock – součástí klíče je nezávislá baterie, čas se měří vlastními hodinami, a časovou licenci tak prakticky není možné obejít.