česky english Vítejte, dnes je sobota 18. květen 2024

Jsem malej, ale šikovnej! Jsem UR3

DPS 5/2015 | Články
Autor: EXACTEC

Po velmi úspěšných modelech UR5 a UR10 přišla dánská firma Universal Robots v letošním roce s novinkou, mířící do neprobádaných vod robotiky: šestiosý robot UR3 totiž nabízí skutečnou možnost stát se pro člověka jeho osobním, chytrým a spolupracujícím parťákem. Jeho velikost, obratnost a citlivost ho tak předurčuje pro drobné práce „všeho druhu“, může se pohybovat i v omezených prostorech nebo přímo na pracovním stole spolu s operátorem.

1-2

Robot UR3 má operační poloměr 500 mm, nosnost 3 kg a váží 11 kg. Stejně jako starší bráškové má všechny atributy moderních průmyslových robotů: bezkartáčové servomotory a harmonické převodovky v kloubech, kompaktní kontrolér s možností komunikace přes Ethernet/ Modbus nebo pomocí digitálních i analogových vstupů a výstupů, jednoduché intuitivní ovládání, a navíc nabízí již zmíněnou bezpečnost při přímém kontaktu s člověkem. „Trojka“ ale také má jednu zajímavou vlastnost, a tou je neomezené otáčení n × 360° nástrojové příruby, což je vhodné např. pro šroubovací a utahovací operace bez nutnosti použít šroubovací vřeteno. Do výčtu výhod je také možno přičíst téměř bezhlučný provoz, jednofázové napájení 230 V s příkonem kolem 100 wattů a zvýšenou odolnost vůči prachu a vlhkosti. Roboty UR3 se hodí pro vědecké, farmaceutické, zemědělské, elektronické a technologické provozy. K pracím, ve kterých UR3 exceluje, patří: montáž malých objektů, lepení, dispensing, šroubování, ovládání nástrojů, testování a mnoho dalších.

3

Pokud vás roboty UR zaujaly a máte nějaký nápad, kde by je bylo možné ve vaší firmě použít, kontaktujte nás, rádi vám vybraný model předvedeme.