česky english Vítejte, dnes je sobota 18. květen 2024

Obousměrný převodník rozhraní Wiegand-Ethernet

DPS 5/2015 | Články
Autor: Papouch

Názvem „Wiegand“ se označuje rozhraní používané obvykle u čteček bezkontaktních karet. Pojmenováno je po Johnovi R. Wiegandovi, objeviteli jevu, který bezkontaktní karty využívá. Rozhraní se ale rozšířilo nejen pro čtečky, ale i klávesnice a další zařízení obvykle používané v přístupových systémech.

Převodník Wiegand-Ethernet

Standard Wiegand definuje fyzickou i datovou vrstvu. Fyzická vrstva je tvořena třemi vodiči označovanými DATA1, DATA0 a GND. Datová vrstva má několik variant, lišících se počtem přenášených bitů a formátem. Tento zcela specifický standard však přináší problémy při jeho přenosu na větší vzdálenosti. Proto společnost Papouch s. r. o. připravila převodník WieETH, který standard Wiegand převádí na Ethernet. A s Ethernetem se přece jen pracuje podstatně lépe.

Převodník WieETH (obr. 1) konvertuje data z protokolu Wiegand na Ethernet. Rozhraní pro čtečku bezkontaktních karet obsahuje zmíněné signály DATA1, DATA0, GND a také svorku Uout. Na ní je vyvedeno napětí (max. 12 V), které je možné využít k napájení čtečky.

Ethernet je vyveden na standardní konektor RJ45. Typ protokolu Wiegand lze nastavit přepínači, k dispozici jsou varianty Wiegand 26, 30 a 40. Data přečtená z bezkontaktní karty jsou přenášena protokolem Spinel ve formátu ASCII.

Nastavení síťových parametrů převodníku se provádí přes jeho interní webové stránky (obr. 2)

Obousměrný převodník rozhraní Wiegand-Ethernet

Obousměrný převod

Převodník WieETH lze použít ve 3 módech.

  1. Převodník Wiegand na Ethernet. Tento mód je určen pro situace, kdy je nutné přečíst například programem pro PC data ze čtečky či klávesnice s rozhraním Wiegand.
  2. Převodník Ethernet na Wiegand. Tento mód poslouží pro simulaci čtečky či klávesnice Wiegand. Pro situaci, kdy máme například zabezpečovací ústřednu, která předpokládá připojení čtečky Wiegand, ale potřebujeme data posílat z počítače.
  3. Prodloužení linky Wiegand. Velmi výhodné řešení pro budovy, kde je použita strukturovaná kabeláž. Příklad: U vstupních dveří je umístěna klávesnice Wiegand, ale zabezpečovací ústředna je ve zcela jiné části budovy. Pak lze u klávesnice převést Wiegand na Ethernet, data přenést po síti LAN, a u ústředny je převést zase zpět.

Převodník Wiegand – RS232

Převodník Wie232 (obr. 3) funguje podobně jako převodník WieETH, data však posílá po lince RS232. Sériová linka RS232 je vyvedena na konektor DSUB9M. K počítači PC může být převodník připojen nekříženým kabelem. Data přečtená z bezkontaktní karty jsou po lince RS232 přenášena jako řetězec ve formátu ASCII, který je zakončen znaky CR a LF.

Do obou převodníků je možné dodat program, který data bude konvertovat definovaným způsobem podle konkrétního požadavku. Převodníky WieETH a Wie232 jsou dodávány v robustním provedení s možností uchycení na zeď nebo na lištu DIN.

Oba uvedené převodníky je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici společnosti Papouch jsou připraveni poradit s jejich aplikací.