česky english Vítejte, dnes je sobota 18. květen 2024

Ultratenká elektromagnetická relé

DPS 5/2015 | Články
Autor: Ing. Hynek Střelka, HaD Elektronika

V článku bychom vám rádi představili špičkového výrobce kvalitních elektromagnetických relé, firmu Goodsky, a jeden z jejích nových produktů – ultratenká relé řady LR.

Pokud hledáte kvalitního výrobce relé za velmi rozumné ceny, pak se prosím seznamte se sortimentem firmy Goodsky z Tchaj-wanu. Její výrobky jsou na velmi vysoké technické a kvalitativní úrovni a směle konkurují řadě zavedených evropských tzv. „hi-brand“ značek, přičemž z pohledu ceny i dodacích termínů zůstávají více než konkurenceschopné. Vzhledem ke svým nárokům na parametry a spolehlivost se však firma Goodsky nepokouší cenově pokořit některé méně renomované čínské výrobce, jejichž relé jsou díky kolísající kvalitě vhodná maximálně tak do levných jednorázových spotřebních výrobků nebo hraček. Tedy Goodsky je ideálním partnerem pro každého průmyslového zákazníka, který chce seriózně vyrábět, a zůstat přitom konkurenceschopný.

Něco o firmě a její historii

Firma byla založena v roce 1989 a od roku 1990 používá obchodní značku Goodsky. V prvních letech má kompletní výrobu na Tchaj-wanu, ale již v roce 1992 zakládá vlastní továrnu v Shenzhenu, v té době vyrábí 400 tisíc relé měsíčně. O dva roky později vyrábí 1,5 miliónu kusů měsíčně a zakládá pobočku v USA. V roce 1996 již kapacita stávající továrny nestačí a firma přesouvá výrobu do nové továrny na ploše 11 000 m2 a zároveň získává certifikát kvality ISO9002. A následují další úspěšné milníky ve vývoji firmy, např. v letech 2000–2003 certifikace QS9000 a ISO9001 a růst produkce na 8 miliónů kusů měsíčně, v letech 2006–2007 implementace technologie RoHS, v letech 2010–2011 implementace bezhalogenové technologie, mezitím neustálé průběžné rozšiřování sortimentu vyráběných řad. A také přechod z poloautomatické na plně automatickou výrobu u většiny nejfrekventovanějších řad relé. V současné době produkce přesahuje hranici 15 miliónů relé měsíčně a firma je držitelem certifikátů ISO9001, ISO/TS16949, ISO14001.

Ultratenká elektromagnetická relé

Ultratenká relé LR

V krátkém článku není možné představit 52 aktuálně vyráběných řad elektromagnetických relé. Mnoho z nich je ekvivalentních k jiným typům jiných výrobců se standardně zapojenými vývody a čtenář může získat více informací na stránkách www.goodsky.cz. Zaměřme se tedy nyní na jednu konkrétní novinku, a to na řadu LR zajímavou zejména svými rozměry, jedná se totiž o nejužší vyráběné elektromagnetické relé s šířkou jen 5 milimetrů (obr.). Relé z řady LR najdou uplatnění ve všech výrobcích pro univerzální spínání až 8A, a zejména tam, kde není na plošném spoji nadbytek místa. Při využití patice na DIN lištu pak mohou být snadno použitelné také v rozvaděčích nebo jiných skříních. Vnější rozměry pouzdra relé jsou 28 × 15 × 5 mm, napětí cívky lze zvolit od 3 VDC do 60 VDC v obvyklých diskrétních hodnotách (3, 4.5, 5, 6, 9, 12, 15, 18, 24, 48 a 60), relé má nízkou spotřebu jen 170 mW, jeden spínací kontakt (SPST) nebo jeden přepínací kontakt (SPDT) pro proud 8 A při 270 VAC nebo při 30 VDC, kontaktní odpor max. 100 mΩ, mechanickou životnost 5× 106 sepnutí bez zátěže, dielektrickou pevnost mezi cívkou a kontaktem 4 kV. Všechny ostatní parametry naleznete v katalogovém listu. Relé LR má certifikáty UL, C-UL a VDE a vyhovuje normám RoHS a REACH. K dispozici je i verze Halogen-free. Relé je k dispozici buď „nastojato“ s přímými vývody do DPS, nebo „naležato“ s vývody zahnutými o 90°. Typické oblasti použití řady LR mohou být řízení strojů nebo výrobních linek pomocí programovatelných logických automatů (PLC), časovače, čítače, řízení teploty, měření elektrických i neelektrických veličin, kancelářská technika, domácí spotřebiče a mnoho dalších.

Relé Goodsky i s technickou podporou nabízí v ČR a na Slovensku společnost HaD Elektronika, info@goodsky.cz