česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 29. únor 2024

Dvojice nových ručních multimetrů od HIOKI

DPS 1/2013 | Články
Autor: Testovací technika

S novým rokem vstupuje japonská společnost HIOKI na trh se dvěma novými a zcela přepracovanými ručními multimetry pro TrueRMS měření základních elektrických veličin v provozních podmínkách. Přístroje s označením DT4281 a DT4282 umožňují měření AC, DC a AC+DC napětí v rozsahu do 1000 V (CAT IV 600 V); AC a DC proudů, přičemž u modelu DT4281 lze pro nepřímá měření použít volitelné klešťové sondy až do 1 000 A a ze základních veličin ještě elektrický odpor v rozsazích od 60 do 600 MΩ. Dále multimetry nabízejí funkce měření kapacity, teploty, frekvence, napěťových i proudových špiček a vodivosti (pouze model DT4282). S multimetry je rovněž možné provádět test spojitosti obvodu a test diod.

Dvojice nových ručních multimetrů od HIOKI Dvojice nových ručních multimetrů od HIOKI 1

Dvojice nových ručních multimetrů od HIOKI 2

Nové testery mají velmi rychlou odezvu měření, proti předchozím modelům byla tato doba zkrácena na 1 s. Rovněž základní přesností ±0,025 % při měření DC napětí a frekvenčním rozsahem měření od 20 Hz do 100 kHz patří mezi špičku v této oblasti. Díky dolnopropustnému filtru je nyní nově možné měřit také na sekundární straně měniče. Tímto jsou tedy tyto multimetry kromě mnoha dalších aplikací vhodné také pro výzkum a vývoj právě měničů.

Multimetry jsou rovněž nadstandardně zkonstruovány a vybaveny, co se týká mechanických vlastností. Jejich odolnost je testována a zaručena při pádu z výšky 1 m na betonový povrch; proti zapojení testovacích sond do nesprávných zdířek jsou multimetry vybaveny clonkovým mechanismem, umožňujícím zapojení sond do zdířek v závislosti na natočení hlavního ovladače. Praktickou vlastností je světlé podsvícení displeje, které při překročení napětí nad 1 000 V AC/DC změní barvu na červenou.

Oba multimetry disponují vnitřní pamětí až na 400 datových míst pro uložení během měření. Uložená data lze následně (s volitelným příslušenstvím DT4900 – Communication Package) přenést do počítače. Součástí komunikačního balíčku je software, který mimo jiné umožňuje i sledování měřených hodnot na PC v reálném čase. Napájení multimetrů je bateriové, při použití alkalických baterií (4x LR6) je výdrž přibližně 100 hodin.

Pro podrobnější informace o těchto přístrojích společnosti HIOKI kontaktujte prosím společnost TESTOVACÍ TECHNIKA s.r.o. (www.teste.cz), autorizovaného distributora výrobce v ČR a SR.