česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2024

productronica 2015

DPS 6/2015 | Články
Autor: Messe München

Falk Senger, obchodní ředitel Messe München GmbH, v rozhovoru o veletrhu productronica 2015.

Rok 2015 je pro veletrh productronica rokem mimořádným, protože veletrh slaví 40. výročí...

Přesně tak. V roce 1975 se konal první ročník veletrhu, tenkrát ještě na Theresienhöhe. Veletrh productronica byl svým způsobem vedlejším produktem veletrhu electronica, který se konal již od roku 1964. Již první productronica sklidila úspěch, 3 915 návštěvníků si pochvalovalo převážně živou prezentaci 94 vystavovatelů. Nyní, po 40 letech, se můžeme v hlavním městě Bavorska radovat z účasti téměř 1 200 vystavovatelů, kteří zde prezentují své nejnovější produkty 38 000 návštěvníkům z celého světa.

Productronica představí svou novou strukturu. Jak bude nový model vypadat?

Ke 40. výročí prochází veletrh omlazovací kúrou. V úzké spolupráci s vystavovateli a dalšími organizacemi dochází k optimalizaci veletrhu. Původních 19 rozdílných segmentů bylo uspořádáno podle hodnotového řetězce do nové, takzvané klastr – struktury. Pět nových klastrů zahrnuje: SMT, PCB & EMS, Semiconductors a Future Markets, jako jsou Cables, Coils & Hybrids.

Jakým směrem se obor ubírá? Jaké jsou trendy?

Průmysl 4.0 je bezpochyby jedním ze směrů, kterým se daný obor vydává. Průmyslový internet zcela zásadně změnil výrobu elektroniky. Vývoj směrem k „zasíťování závodu“ povede k digitálnímu propojení výrobních zařízení. To vše samozřejmě přinese spoustu výhod, ale současně i nových požadavků.

productronica 2015

Můžete uvést příklad, co mohou návštěvníci očekávat v rámci doprovodného programu?

První den veletrhu v rámci CEO Roundtable proběhne diskuse odborníků z odvětví průmyslu, hospodářství a politiky na téma „Cyber Security – Challenges for the Manufacturing Industry“. Velkým lákadlem bude také den Highlight-Tag „Fertigung von Industrieelektronik“, kde se budou projednávat různá témata inteligentních softwarových řešení, zasíťování a průmyslu 4.0.

V rámci průmyslu 4.0 bude současně s veletrhem productronica také probíhat IT2Industry. Můžete nám k tomu říct více?

IT2Industry je odborný veletrh a konference pro inteligentní, zasíťované pracovní světy. Vše, co bude na tomto veletrhu prezentováno, představuje určité pojítko mezi klasickou výrobou a čtvrtou průmyslovou revolucí. Důraz bude také kladen na to, co pojem průmysl 4.0 v elektronické výrobě znamená a jaké přináší trendy – přes IT bezpečnostní koncepty až po Cloud Computing, Big Data & Analytics, Software Engineering a úspornost energie. V rámci klastru Future Markets se budeme zaměřovat na relevantní témata v oblasti hardwaru, například jaké možnosti nabízí cyber- -fyzikální systémy.

Jaká další stěžejní témata veletrh nabídne?

Pozornost bude zaměřena na témata „Výroba automobilové elektroniky“ a „Electronic Manufacturing Systems (EMS)“.

V roce 2015 bude na veletrhu productronica poprvé udělena cena za inovaci. Který produkt tuto cenu získá a kdy k udělení dojde?

Tato cena bude poprvé udělena v oboru elektronické výroby. Oceněny budou nejvíce inovativní novinky výrobků a výrobních procesů rozdělené do pěti kategorí, které odpovídají pěti klastrům. Všichni vystavovatelé tak mají možnost se představit světovému fóru. Ohlas je opravdu velký, je již přihlášeno 70 inovací. Vítězové budou představeni první den hlavní konference, slavnostní udělení cen proběhne v úterý večer v rámci akce Get-Together.

Pane Sengere, dáte návštěvníkům veletrhu nějaký osobní tip?

Více než 1 200 vystavovatelů, 3 fóra, 4 diskusní okruhy, speciální přehlídka a početné Hands-on Sessions – návštěvníci by měli být dobře připraveni. Kompletní přehled přednášek a termínů naleznou na Online-Termindatenbank. Já osobně jsem velmi zvědavý na CEO Roundtable v první den veletrhu a speciální program „Electronics.Production. Augmented“, kde budou virtuálně zobrazeny procesy uvnitř výrobních strojů.

Výhradní zastoupení veletrhu productronica pro ČR a SR a veškerý návštěvnický servis najdete na stránkách: www.expocs.cz.