česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Představujeme zajímavé společnosti: RACOM

DPS 6/2013 | Články
Autor: Redakce

Když v roce 1989 založili v Novém Městě na Moravě čtyři nadšení radioamatéři výrobní družstvo Rádio, jistě netušili, že položili základ zajímavé a úspěšné firmě RACOM s.r.o., která z tohoto družstva vznikla o dva roky později. Jejich původní hlavní činností byl vývoj a výroba zařízení pro radioamatéry, jako byly např. CW/SSB transceivery pro pásmo 145 MHz. Ty se díky své vysoké kvalitě začaly brzo vyvážet i do Německa, kde jsou v mnoha případech používány dodnes.

Místní radioamatérský trh však byl příliš malý, a tak se ve firmě RACOM rozhodli již začátkem 90. let rozšířit svoji činnost o obor bezdrátových datových přenosů a vyrábět rádiové modemy. I když takové rozhodnutí umožňovalo zužitkovat dosavadní znalosti a zkušenosti z přenosu SSB pro radioamatéry, přece jen představovalo určité riziko. Vždyť vývoj a výroba zařízení pro dálkové řízení procesů přes rádiové modemy byla v té době doménou jiného místního výrobce s monopolním postavením. RACOM ale postupně vyvinul a vyrobil lepší zařízení, a protože byl jako obchodní partner pružnější, bylo pouze otázkou času, kdy získá velkou přelomovou zakázku. Ta přišla v podobě transakční sítě pro CCS, která umožnila spojit zhruba 1 000 čerpacích stanic. Tato příležitost umožnila mladé firmě získat zkušenosti s prací na větším projektu. Další velká zakázka, tentokrát telemetrická síť pro významný plynárenský podnik na Slovensku, pak firmě umožnila seznámit se se systémem práce pro opravdu velkého zákazníka.

Obr. 1 Rádiový modem RipEX

Obr. 1 Rádiový modem RipEX

I když vyvinutá zařízení byla už v té době na velmi dobré úrovni, pro nedostatek zkušeností s exportem bylo pro firmu RACOM obtížné proniknout na zahraniční trhy. Začátek úspěšného vývozu byl spojen až s jednou zakázkou do Rakouska, která byla zprostředkována jinou společností. Získané reference spolu s vysokou kvalitou zařízení tak znamenaly dobrý start pro získání dalších zahraničních zakázek. Dnes má firma RACOM ve světě vedoucí postavení v oboru bezdrátového přenosu dat a dostává tak mnoho poptávek na dodávky svých zařízení z celého světa.

Obr. 2 GPRS-EDGE-UMTS-LTE router MIDGE

Obr. 2 GPRS/EDGE/UMTS/LTE router MIDGE

Postupně se vývoj a výroba rádiových modemů rozšířily o zařízení pro GSM datové přenosy (GPRS / EDGE / UMTS routery) a před několika lety i o mikrovlnné spoje. O tom, že jsou výrobky společnosti RACOM ve světě velmi úspěšné, svědčí i celá řada prestižních referencí. Např. v regionu hlavního města Mexika slouží RipEX rádiové modemy k zajištění rozvodu elektrické energie, když jako jediné plně splňovaly náročná kritéria zadavatele. Spolehlivé a odolné modemy systému MORSE zase umožnily výstavbu datové sítě v náročných vysokohorských podmínkách italských Alp. Mikrovlnnou linku RAy používá ISP firma Philcom v Manile na Filipínách jako část páteřní sítě, kdy zákazník oceňuje např. i to, že spoj přizpůsobuje svoji rychlost podle aktuálních podmínek (např. během tropických dešťů).

Největší podíl na vývozu zařízení tvoří i nadále rádiové modemy pro bezdrátový přenos dat technologických sítí.

Obr. 3 Mikrovlnný spoj Ray

Obr. 3 Mikrovlnný spoj Ray

Společností, které se zabývají vývojem a výrobou těchto specifických zařízení, není ve světě příliš mnoho a rádiové modemy firmy RACOM mají takové parametry, kterým se jiní výrobci jen těžko vyrovnávají. Úspěšný prodej výrobků v cizině by samozřejmě také nebyl možný bez velké sítě zahraničních partnerů.

Obr. 4 Sídlo firmy RACOM v Novém Městě na Moravě

Obr. 4 Sídlo firmy RACOM v Novém Městě na Moravě

Zatímco vývoj softwaru a hardwaru stále probíhá v Novém Městě na Moravě, kompletní osazování desek se provádí ve výrobním závodě v Blansku. V současné době má firma RACOM přibližně 100 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců a pro zájemce o práci v oboru bezdrátového přenosu dat je bezesporu velmi perspektivním zaměstnavatelem.

Více informací: www.racom.eu.