česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Rework DPS pomocí technologie soustředěného IR záření

Jaký je princip IR technologie?

V zásadě je součástka vystavena soustředěnému světelnému IR záření o ultrakrátkých vlnových délkách a tím šetrně zahřívána až na požadovanou teplotu. IR světlo je generováno pomocí halogenové lampy o výkonu 150 W (například u stanic výrobce PDR) přes soustavu speciálně sestavených čoček a je zaměřeno na patřičnou součástku.

Zaměřená součástka je „izolována“ od ostatních komponentů díky nastavitelné velikosti IR záření. K předehřevu ze spodní strany DPS se využívá quartz IR technologie. Ke sledování teplot DPS a součástky se používá kontaktních nebo bezkontaktních senzorů s okamžitou zpětnou vazbou. Díky tomu je možné celý proces opravy bezpečně upravovat a kontrolovat. Toto umožňuje zajistit velmi jednoduchý a opakovatelný proces.

Bez názvu

Může být tato technologie použita pro opravy všech SMT komponentů včetně BGA?

Technologii je možné použít na všechny SMD součástky, které jsou schopné projít procesem reflow (např. horkovzdušnou pecí). To tedy zahrnuje také nejnovější BGA, microBGA, CSP, QFP obvody a další.

Porovnání technologií: soustředěné IR vs. horký vzduch... co je lepší?

Nelze jednoznačně říci, že je jen jedna technologie, která je funkční. Z pohledu množství instalovaných zařízení na trhu jsou nejpoužívanější právě technologie IR a horký vzduch. Obě technologie fungují velmi dobře. Přesto jsou zde důvody a argumenty, proč používat právě IR technologii:

  • Soustředěné IR záření je možno průběžně a přesně nastavit. Vzhledem k tomu, že IR záření se velmi rychle přizpůsobuje, je velmi snadné sledovat cílovou teplotu dle požadovaného profilu a přesně tedy dodržovat nastavené parametry za všech okolností.
  • IR záření je velmi „pasivní“. K předehřevu DPS se používá záření středně krátkých vlnových délek. Tzn. že 70 % energie je generováno předehřevem a maximálně 150 W je používáno k zahřátí samotné součástky. Díky tomu je proces velmi šetrný a nedochází k nechtěnému přehřátí opravovaných součástek.
  • Při použití IR technologie nemůže dojít k nechtěnému posunutí (popř. odfouknutí) okolních součástek tak, jako tomu bývá při použití horkého vzduchu.
  • Aktuálně nabízené IR opravárenské stanice nabízejí univerzální použitelnost na všechny typy součástek. Ve srovnání s horkovzdušnou technologií není nutné používat žádné krytky na okolní součástky, popř. speciální nástroje „nozzle“ na jednotlivé typy komponentů.
  • Pomocí senzorů se zpětnou vazbou máte neustále kontrolu nad procesem opravy. Řídicí jednotka reguluje výkon horního a spodního ohřevu tak, aby byl dodržen nastavený teplotní profil.

Bez názvu1

Může IR technologie poškodit součástku nebo DPS?

Zde je odpověď jednoduchá, NE. Systémy byly a jsou testovány renomovanými světovými společnostmi. Velmi mnoho uživatelů reportuje 100% výtěžnost oprav. Při správném používání a díky výše zmíněným argumentům máte proces stále pod svou kontrolou.

Je možné technologii využít pro Lead-free a 0201 SMD?

Protože se zde nevyužívá proudícího vzduchu, je technologie IR ideální právě pro malé komponenty (např. 0201). Tyto výkonné stanice je také možné bez problémů používat pro lead-free aplikace.

Pro více informací o IR opravárenských stanicích můžete kontaktovat firmu AMTECH s.r.o. (www.amtech.cz), která je výhradním zástupcem firmy PDR, výrobce těchto stanic, pro ČR a Slovensko.