česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Společnost Gatema otevřela novou výrobní halu

V souvislosti s negativními zprávami o výrobě desek plošných spojů v Evropě, kdy se počet výrobců neustále snižuje, je přímo radostnou událostí zjištění, že hlavní výrobci DPS v ČR i na Slovensku ve výrobě pokračují a někteří svoje výrobní možnosti dokonce i rozšiřují. Nejnovějším příkladem je Gatema, výrobce desek, který se rozhodl vybudovat v Boskovicích výzkumně-výrobní komplex DPS té nejvyšší úrovně.

Bez názvu  Bez názvu1

Koncem září proběhlo v Boskovicích na adrese Průmyslová ul. 2 slavnostní otevření nové výrobní haly společnosti Gatema. Výrobce desek plošných spojů s téměř dvacetiletou tradicí sem v průběhu prvního týdne v září přesunul svoji kompletní výrobu z původních prostor na Havlíčkově ulici.

Nová hala s půdorysem 50 × 70 metrů je řešena jako jednopodlažní budova, ve které jsou jak výrobní prostory, tak i kanceláře a nezbytné zázemí včetně jídelny, údržbářské dílny, strojovny apod. Všechny chemické procesy včetně bezobslužné neutralizační stanice jsou umístěny v hlavní části haly. Práce na projektové dokumentaci byly zahájeny v říjnu 2011, během první poloviny roku 2012 byl od města Boskovice zakoupen pozemek o výměře 18 000 čtverečních metrů. Stavba započala koncem minulého listopadu a byla dokončena začátkem léta letošního roku. V průběhu letních měsíců probíhala instalace dalších nezbytných zařízení (neutralizační stanice, vzduchotechnika včetně čistých prostor, technologické chlazení apod.) a příprava na stěhování, které nakonec trvalo jenom 9 dnů. Součástí stavebního projektu byla kromě výrobní haly i dvoupodlažní kancelářská budova, ta bude ale realizována až v letech 2015–2016.

Součástí projektu nebyla jenom výstavba potřebného objektu, ale též doplnění stávajících technologií Gatemy o nové stroje. Účastníci slavnostního otevření měli možnost zhlédnout zbrusu novou linku chemického mikrozaleptání od firmy Matusewicz, bezolovnatý HAL Penta, cut sheet laminátor Hakuto a vysokotlaký stripper suchého resistu PILL. Systém automatických podavačů/odebíračů Waxco by měl být uveden do provozu o něco později. Posíleno bylo také CAM oddělení o další licence programu Genesis. Gatema ještě zamýšlí nákup kyselé leptací linky a zařízení LDI.

Zajímavé je, že i když celý projekt stál firmu Gatema zhruba 110 milionů Kč, nebyl financován z fondů EU.

Více informací o firmě Gatema je na webové stránce: www.gatema.cz.