česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Skříňky: povrchy a zpracování

DPS 6/2013 | Články
Autor: Fischer Elektronik

Dekorativní povrchy

K ergonomickému, funkci podporujícímu, zadání formy skříně v oblasti elektroniky patří i funkční a dekorativní povrchové úpravy. Pískované, broušené a leštěné povrchy, galvanické vrstvy a lakování doplněné gravitováním a potiskem jsou pro vytvoření kvalitní skříně a elektroniku uvnitř umístěnou naprosto nezbytné.

Písek nebo skleněné kuličky vytvářejí při technice tryskání drsnou povrchovou strukturu, naopak broušení a leštění přinášejí povrch s jemným zrnem a jsou přípravou pro vysoce lesklé povrchy, jako je např. galvanické pokovení niklem, zlatem, palladiem atd.

Obvyklé eloxování aluminiových dílů dává hladké povrchy s vysokým stupněm lesku a vzhledem k relativně tvrdé vrstvě i uzavřenou, odolnou a trvanlivou strukturu. Galvanicky pokovené povrchy jsou velmi kompaktní (tvrdý chrom), odolné vůči korozi (nikl) a vysoce dekorativní (zlato).V mnoha aplikacích vykazují velkou míru použitelnosti a vyhovují mnohdy extrémním podmínkám.

Splnění zvláštních požadavků zákazníků na barevné zadání, trvanlivost, opticky a dotykově zajímavé povrchy přináší použití dvousložkových laků. Tyto laky (například NEXTEL) mají matné elastické povrchy odolné proti poškrábání a otěru, vyznačují se vysokou odolností proti chemikáliím, soli a špatným klimatickým podmínkám. To je předurčuje pro použití ve zvláště ztížených podmínkách.

Tyto vlastnosti jsou ve všech oblastech elektroniky velmi žádané a použitím běžných laků nelze těchto vlastností dosáhnout.

Skříňky - povrchy a zpracování

Zpracování

Mechanické zpracování skříněk, zvláště jejich čelních a zadních panelů, je pro optimální lícování v dané aplikaci rozhodující, především pokud se jedná o přesnost umístění otvorů pro přívody, ukazatele a součástky pro obsluhu. Funkčnost instalované elektroniky a různých obvodů je velmi závislá na přesnosti otvorů a jejich pozici.

Požadované přesnosti lze dosáhnout pouze numericky řízenými CNC stroji a numerické řízení vyžaduje i zpracování a osazování desek tištěných spojů a umístění sestav dalších konstrukčních prvků (viz obr.).