česky english Vítejte, dnes je úterý 28. květen 2024

embedded world Exhibition&Conference 2017

DPS 3/2017 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz
titul.png

V pořadí již patnáctý ročník výstavy a konference embedded world Exhibition&Conference, který proběhl v březnu tohoto roku v Norimberku, se dočkal svého dalšího rekordu, když poprvé dokázal přilákat více než tisíc vystavovatelů. Kromě samotné výstavy v šesti halách norimberského výstaviště zde proběhly i dvě konference (embedded technika a elektronické displeje), vyhlášení nejlepších exponátů v rámci embedded AWARD a tradiční Student Day.

Letošní ročník výstavy byl zaměřen na zabezpečení elektronických systémů, distribuovanou inteligenci, Internet věcí (IoT) a soběstačnost v energiích. Na výstavu a konferenci přišlo více než 30 tisíc návštěvníků ze 73 zemí.

Cena embedded AWARDS se uděluje nejinovativnějším produktům v oblasti hardwaru, softwaru a nástrojů. V kategorii Hardware získala cenu rakouská společnost Next system [1] za dotykové řešení HapticTouch u displejů, které spočívá v dotyku s pocitovou odezvou podobnou tlačítkovému ovládání. Navíc toto řešení umožňuje nalézt dotykem i ovládací místa displeje ještě před tím, než jsou použita. Nastavit lze i sílu potřebnou ke kvalifikovanému vyhodnocení dotyku, čímž se zabrání chybám při používání dotykových displejů. Vítězem kategorie Software se stala francouzská firma PROVE&RUN [2] se svým zabezpečeným operačním systémem ProvenCore‑M, který v návaznosti na bezpečnostní architekturu TrustZone procesorů ARM® Cortex‑M V8 umožňuje získat vysoce zabezpečený operační systém. V kategorii Nástroje zvítězila americká firma Mathworks [3] se svým HDL Coder Native Floating Point, který umožňuje, aby VHDL a Verilog kód mohl být generován přímo ze Simulink modelů. Eliminuje tradiční potřebu konverze pevné řádové čárky, čímž výrazně ulehčuje práci vývojářům. Vygenerovaný HDL kód může být použit pro programování FPGA a ASIC.

 

1

Obr. 1 Výstava embedded world Exhibition&Conference 2017

 

Během dvou dní není samozřejmě možné seznámit se podrobně se všemi vystavovanými exponáty, a tak bych se rád zmínil alespoň o několika z nich.

Ve stánku společnosti GE Automation & Controls [4] bylo možné poprvé vidět nový průmyslový internetový řídicí systém IICS (Industrial Internet Control Systems) spolu s novou generací modulů COM Express, které byly navrženy speciálně pro použití v náročných podmínkách. Systém IICS je určen zejména pro sběr dat v průmyslovém prostředí za účelem jejich analýzy, které jsou potřeba pro rychlé rozhodování. Kromě toho firma představila i své nové průmyslové počítače RXi2‑EP určené pro náročné průmyslové prostředí, kde se může využít jejich výpočetní výkon např. pro analytické aplikace. Tyto počítače jsou odpovědí na poptávku uživatelů po nižších nákladech, když nevyžadují častou údržbu, mají delší životnost (7 až 10 let) a nízké náklady na modifikaci softwaru.

Firma Micrium Software [5] je nyní sice součástí společnosti Silicon Labs, ale pod svým jménem i nadále nabízí RTOS řešení pro Internet věcí (IoT). Nyní je uživatelům dostupný Micriμm OS, jejich nejnovější real‑time operační systém, který vznikl z již osvědčeného μC/OS™ (ve světe nejrozšířenější RTOS). Jeho použití v embedded aplikacích umožňuje vývojářům překonat úskalí s bezdrátovým připojením, 32‑bit MCU a SoC, vícenásobnými porty pro IoT zařízení atd. Diagnostický nástroj μC/Probe dále zjednodušuje implementaci OS. Micriμm OS podporuje všechny hlavní výrobce součástek, jako jsou NXP, Renesas, Silicon Labs a STMicroelectronics. Operační systém „Micriμm OS for makers“ je nabízen zdarma pro nekomerční použití (školy, amatéři atd.).

 

2

Obr. 2 Nový průmyslový počítač RXi2EP od GE

 

Společnost Microchip prezentovala na výstavě své nové mikrokontroléry. Nová skupina mikrokontrolérů PIC18F „K42“ [6] představuje nejvýkonnější PIC MCU, který má největší integraci CIPů (Core Independent Peripherals), integrovaný 12bitový ADC, přímý přístup k paměti (DMA – Direct Memory Access), největší celkovou paměť ze všech dostupných 8bitových PIC MCU – až 128kB Flash a 8kB RAM atd.

Po převzetí firmy Atmel pokračuje společnost Microchip s 8bitovými AVR mikrokontroléry [7]. Malý ATtiny 1617 nyní nabízí rozšířené funkce s pomocí CIP, zatímco dotykový kontrolér na AVR MCU umožňuje realizovat dotyková tlačítka i posuvníky. Konfigurování 8bitových AVR mikrokontrolérů je nyní s pomocí Atmel START snadné a rychlé.

Další novinkou firmy Microchip je vývojová deska Xpress Evaluation Board s označením PIC18F25K42, která umožňuje velmi rychlé seznámení s MCU. Mezi její výhody patří jednoduché programovací rozhraní přes USB a nastavení s MPLAB Coe Configurator, drag and drop programování, návrh v cloudu (Xpress IDE) atd.

Firma Imagination Technologies [8] jako již tradičně představila své MIPS CPU, včetně nového procesorového jádra multi‑threaded MIPS I‑class I6400. Pro své procesory MIPS nabízí nyní možnost použití RTOS ThreadX od Express Logic – tento operační systém je navržen specificky pro embedded, real time a IoT aplikace. Za zmínku stojí skutečnost, že ThreadX je již nyní používán v několika miliardách aplikací. MIPS procesory firmy Imagination se liší od jiných hlavně tím, že umožňují hardware multi‑threading. Firma sama je členem seskupení Prpl Foundation, jehož hlavním cílem je bezpečnost Internetu věcí. Jeho dalšími členy jsou např. společnosti Intel, Synopsis, Qualcomm a další.

 

3

Obr. 3 PIC a AVR MCU od Microchipu

 

Nejsem programátor, ale přesto jsem zašel do stánku firmy PRQA [9] – na první pohled těžko čitelná zkratka kombinuje Programming Research (PR) a Quality Assurance (QA), což už dává smysl – výzkum softwaru v návaznosti na jeho kvalitu. Důvod pro návštěvu stánku byl prostý – PRQA se zaměřuje na bezpečnostní chyby v napsaném kódu, a bere při tom ohled i na budoucí požadavky při provozování programu. Jak jsem se dozvěděl, až 64 % problémů se zabezpečením softwaru je způsobené chybami v programování, a ne nedostatkem zabezpečovacích vlastností programu. Společnost PRQA právě představila aktualizaci svých statických analyzérů QA.C a QA.C++, které provádějí bezpečnostní testy kódů napsaných v jazyce C a C++. Tyto analyzéry se ukázaly jako výjimečně dobré při vyhledání chyb, když dokázaly najít bezpečnostní problémy i v samotném standardu pro programování v jazyce C (CERT C Coding Standard). Při analýzách se bez falešných alarmů rychle kontrolují i miliony řádků kódu, přičemž se zachytí různé nedostatky i chyby, které by jinak prošly bez povšimnutí.

Během výstavy proběhla i celá řada tiskových konferencí, na kterých se prezentovaly žhavé novinky z oblasti embedded elektroniky. Jednu z nich pořádala i společnost Advantech, která je známá zejména svými embedded zařízeními pro průmyslovou automatizaci. Nešlo ale o žádnou novinku v podobě výrobku nebo služeb, ale o představení aliance Embedded Linux & Android Alliance (ELAA), která vznikla právě z popudu této společnosti [10]. V tuto chvíli ji tvoří firmy Advantech, AIMobile, Archermind, ubuntu, Lineo Solutions, Retronix, RTSoft, ThunderSoft, timesys a Witekio. Některé z těchto firem dodávají hardware, jiné desky s embedded elektronikou a další jsou aktivní v oblasti softwarových řešení. Nelze se divit, že většina členů aliance je z Japonska a dalších asijských zemí. Cílem aliance je vytvoření standardu pro otevřenou a jednotnou architekturu pro embedded Linux a Android OS v embedded průmyslových a IoT aplikacích. Výsledkem aplikace tohoto standardu by mělo být zavedení Linuxu a Androidu jako hlavního OS v embedded a IoT aplikacích. Aliance je otevřená i dalším novým členům. Očekává se, že aplikací s embedded Linux a Android bude rapidně přibývat, zejména v oboru herních zařízeních, lékařských přístrojů, automotive průmyslu, M2M a IoT.

Příští embedded world Exhibition&Conference proběhne ve dnech 27. 2. až 1. 3. 2018.

 

Odkazy:

[1] www.nextsystem.eu/products/haptic-solutions/

[2] www.provenrun.com/products/provencore-m/

[3] www.mathworks.com/products/hdlcoder.html

[4] www.geautomation.com

[5] www.micrium.com

[6] www.microchip.com/pressreleasepage/PIC18K42-familypress-release

[7] www.microchip.com/pressreleasepage/new-tinyavr-mcus-1617

[8] www.imgtec.com

[9] www.programmingresearch.com

[10] www.elaa-platform.org/en-us