česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 25. červenec 2024

Novinky v nabídce firmy Micronix

DPS 6/2013 | Články
Autor: Micronix

V průběhu podzimu, kdy probíhají veletrhy, je optimální čas na premiéru novinek. Tuto možnost si nenechali ujít ani firmy Flir a Rigol, které uvedly na trh své nové přístroje.

Dnes se zmíníme o dvou přístrojích, které si oba vyžádaly dvouletý vývoj. Ti z vás, kteří budou mít možnost navštívit veletrh For Electron v Praze, budou moci obě novinky vidět při měření, či případně si práci s nimi vyzkoušet.

Prvním prezentovaným přístrojem je termokamera švédské firmy FLIR. Novinka má nahradit základní stávající řadu termokamer i3, i5, i7. Nové označení bude E4, E5, E6 a E8. Všechny tyto nové typy již v základní výbavě obsahují standardní fotoaparát, včetně vzdálenostní korekce pro zarovnání reálného obrázku a infračerveného snímku. Dále pak analytický software pro možnost vytváření zpráv o měření a zpracování snímků. Velikou výhodu proti konkurenci mají kamery Flir v integraci systému MSX®. Tento systém inteligentně kombinuje hrany z reálného snímku a promítá je do infračerveného zobrazení. Tím se opět zmenšuje náročnost při vyhodnocování termálních snímků. Výsledkem jsou mnohem čitelnější a přehlednější snímky pro určení problémových míst. Na obrázcích 1 a 2 je vidět vliv funkce MSX na termální snímek z obyčejné ulice.

Obr. 1 Standardní IR snímek

Obr. 1 Standardní IR snímek

Obr. 2 IR snímek včetně MSX

Obr. 2 IR snímek včetně MSX

Tuto funkci ocení nejen elektrikáři, ale i stavební technici při rozlišování teplotních úniků na domech. Odpadá tím nutnost pořizovat ještě viditelný snímek snímaného předmětu. Podíváme-li se blíže na technické specifikace, tak nejjednodušší verze E4 má rozlišení čipu 80 × 60 bodů, teplotní citlivost 0,15 °C. Naopak nejvyšší typ E8 má rozlišení 320 × 240 bodů a teplotní citlivost pouze 0,06 °C. A i dalšími společnými vlastnostmi jsou tyto typy předurčeny ke každodennímu používání. Tyto kamery nepotřebují zaostřování a díky jejich rychlému „náběhu“ po zapnutí nezdržují při práci. Jejich konstrukce byla otestována na dvoumetrový pád na beton a funkčnost zajištěna i při extrémních klimatických podmínkách. Nová řada Ex je koncipována pro základní použití. Tím je určena i nízká cenová hladina těchto kamer. Aktuální ceny je možné dohledat na webových stránkách firmy Micronix. Práci s nejvyšším modelem FLIR E8 si budete moci vyzkoušet na stánku firmy Micronix na výše zmiňovaném veletrhu.

Druhou novinkou, která přichází na český trh, je osciloskop firmy Rigol. Jedná se o rozšíření stávající řady vyspělých osciloskopů řady DS 4000. Novinka kombinuje 2 nebo 4analogové a 16 digitálních vstupů. Označení je proto MSO 4000 (odpovídající názvu Mixed Signal Oscilloscope).

Tyto modely jsou dostupné ve dvou i čtyřkanálové verzi s rozsahem kmitočtů od 100 MHz do 500 MHz. Na základní parametry, jako jsou 4 GSa/s, 140 Mbody paměti, synchronizace na sériové linky a jejich volitelné dekódování, jsme vás již „upozornili“ v minulém čísle tohoto časopisu. Co však ještě uvedeno nebylo, je možnost sčítat jednotlivé příspěvky z digitálního vstupu, zobrazit je do průběhu, a tím mít jednodušší cestu k odhalení závady. K tomu napomáhá i speciální oddělená paměť 28 Mbodů, která je určena pouze pro záznam dění na digitálních kanálech D0-D15. Pro školní účely pak může být s výhodou používán video výstup VGA. Díky tomu je možné okamžitě vidět jak výsledný průběh, tak i postup nastavování. Vzdálený přístup a ovládání přes USB, LAN a volitelně i GPIB je již v této třídě skoro samozřejmostí. Vzhledem k širokým možnostem nastavení je možné se někdy v hledání „ztratit“. Pro tento stav je určeno speciální tlačítko s názvem „Default“. Po jeho stisku se vynulují všechna nastavení.

Tímto vám i nabízíme možnost na vlastní oči vidět jemný displej s jasovým odstupňováním četnosti signálu a vyzkoušet si intuitivnost ovládání na „vlastní dotek“. Tato možnost se naskytne při návštěvě stánku firmy Micronix na veletrhu For Electron v Praze.

Obr. 3 Rigol MSO 4000

Obr. 3 Rigol MSO 4000

Další předvedení bude možné v sídle firmy Micronix, ale až ke konci roku, kdy už bude možná distribuce a bude se jednat o normální sériové přístroje a nikoliv o předváděcí demo vzorky.

Pro zájemce o další novinky, či standardní osvědčené přístroje bude na veletrhu For Electron připraveno předvádění celé škály těchto přístrojů, zejména v tzv. „živém koutku“, což budou zapojené měřicí přístroje s možností realizovaného měření. Pokud někteří ze zájemců o novinky nebo o některý přístroj ze sortimentu firmy Micronix nebudou mít možnost navštívit zmíněný veletrh, je možné se o ně zajímat přímo v sídle firmy.