česky english Vítejte, dnes je pondělí 11. prosinec 2023

Prohlížeče výstupních dat IPC-2581 pro výrobu desek

DPS 6/2013 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz CADware

Firma Wise, výrobce CAM softwaru, dala nedávno k dispozici volně ke stažení prohlížeč dat formátu IPC-2581. Tento prohlížeč umožňuje data zobrazit, nastavit barvy jednotlivých objektů, měřit, vytvářet poznámky (markup) a tisknout. Pod názvem Vu2581 podobný prohlížeč již nějaký čas poskytuje také firma DownStream Technologies (výrobce programů CAM350). Oba prohlížeče jsou volně ke stažení na webových stránkách IPC Consortia: www. ipc2581.com/index. php/ipc-2581-files.

Obr. 1 Prohlížeč Vu2581 od DownStream Technologies

Obr. 1 Prohlížeč Vu2581 od DownStream Technologies

Zpráva o bezplatném prohlížeči IPC- -2581 přišla téměř paralelně s událostí, která se stala na zářijové konferenci PCB West v USA, kde byly předvedeny 2 identické desky s plošnými spoji vyrobené dvěma různými výrobci na základě dat dodaných právě ve formátu IPC- -2581, která byla vygenerována v návrhovém programu Allegro. Výstupní data ještě navíc prošla CAM programy pro přípravu dat pro výrobu. Na první pohled to může vypadat jako banální záležitost (vždyť vyrobit tutéž desku různými výrobci není nic zvláštního), ale pro IPC Consortium, správce formátu IPC-2581, to byla významná událost, protože ukázala, že je elektronický průmysl připraven tento formát dat používat, a to od návrhových systémů přes CAM programy až po samotnou výrobu desek.

Z výrobců návrhových systémů desek podporují formát IPC-2581 zejména firmy Cadance (Allegro, OrCAD) a Zuken (CR5000), zatímco společnost Mentor Graphics se svým formátem ODB++ stojí zatím poněkud stranou. Nejpoužívanější CAM programy již také preferují IPC- 2581, i když pochopitelně všechny umí zpracovat i konkurenční formát ODB++.

Obr. 2 Prohlížeč Wise2582 od Wise

Obr. 2 Prohlížeč Wise2582 od Wise

I když jsme se na stránkách tohoto časopisu věnovali formátu dat IPC-2581 již několikrát, připomeňme si zde alespoň stručně základní informace. IPC-2581 je nový výstupní formát dat pro výrobu desek plošných spojů, který spravuje konsorcium IPC (www.ipc2581.com). Pod výrobou se míní jak výroba holých desek, tak jejich osazování a testování. Tento formát dat má nahradit formáty Gerber i ODB++. Na rozdíl od Gerber dat může IPC-2581 zahrnovat i údaje potřebné pro osazování a testování (součástky, nety atd.) a od ODB++, který je vlastněn společností Mentor Graphics, se IPC-2581 liší tím, že je spravován odborným konsorciem pod dohledem organizace IPC a je poskytován zdarma.

Mnohé velké firmy, jako např. Fujitsu, dávají již dnes přednost volně dostupnému formátu výrobních dat z důvodu zajištění návaznosti na dané návrhové a výrobní prostředky. V každém případě je dobré být na tento formát dat připraven a prohlížeče IPC- -2581 jsou toho dobrým začátkem.