česky english Vítejte, dnes je pátek 21. červen 2024

Bez dozoru a přece s přehledem: teploměry Fluke 64 MAX

DPS 6/2017 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
01.jpg

Znají to fotografové, rodiče, ale i technici. Podstatné události se prostě odehrávají a máme to štěstí, budeme-li zrovna někde poblíž, abychom vše dokázali zachytit. Výjimkou proto nebude ani měření teploty, na jehož základě pak dokážeme řešit nemalé potíže, třeba se systémy topení a vzduchotechniky nebo i v jakémkoli jiném průmyslovém odvětví.

Nové IR teploměry 64 MAX, které společnost Fluke představila letos v květnu, se k nastíněné potřebě staví čelem a nabízí funkci Auto Capture. Jak již napovídá samo označení, nastavujeme zde bez potřeby jakékoli další obsluhy čas a intervaly pro záznam až 99 bodů, takže nám již nemusí uniknout ani jinak hůře detekovatelné stavy. A pokud říkáme bez dozoru, umístíme díky příslušenství náš teploměr raději rovnou na stojan – trojnožku, stejně jako na obrázku.

S využitím laserové technologie dosahujeme přesností až ±1 °C, resp. ±1 %, přičemž „dlouhodobě“ zde za přispění jediné alkalické baterie typu AA odvede práci v délce 30 hodin (aktivní laser a rovněž i podsvícení). Přístroj váží 255 gramů, nabízí krytí IP54 a tři roky záruky k tomu. Na displeji pak sledujeme minima, maxima, průměry nebo též rozdíly mezi dvěma měřeními a nechybí ani výstrahy pro případ překročení nízké či vysoké úrovně. Náročnějším provozním podmínkám pak bude nahrávat zvýšená odolnost pro případ, kdy teploměr upadne z výšky až tří metrů.

1
Obr. 1 IR teploměry 64 MAX od firmy Fluke

Ve stejném měsíci výrobce představil ještě jednoho z řady příručních „pomocníků“, tentokrát pro zjišťování úniků hexafluoridu síry (SF 6 ) – látky využívané pro své izolační schopnosti v systémech s vysokým napětím. Detektory Ti450 v sobě spojují indikátor plynu a také infračervenou kameru. Aniž tedy bude nutné vypnout silové zařízení, dokážeme stále přesně stanovit místo úniku a pohodlně provádět kontrolu také na hůře dostupných místech. Potěší i chráněné technologie typu IR Fusion, MultiSharp, LaserSharp, Fluke Connect a jiné.

robenek@dps-az.cz