česky english Vítejte, dnes je pátek 21. červen 2024

S novinkami pro nositelnou elektroniku šetříme cívkami i místem

DPS 6/2017 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
01.jpg

Vývojáři navrhující sluchátka s rozhraním Bluetooth®, zařízení pro sledování aktivity, chytré oblečení, hodinky a celou řadu dalších aplikací s potřebou nezabírat více místa, než je skutečně nutné, dostali dalšího spojence – integrované obvody PMIC pro řízení napájení MAX77650 a MAX77651 od společnosti Maxim.

Na XXL se nehraje

Ať již to budou hearables nebo wearables, nikdo nebude chtít nosit „nadměrné velikosti“. Tomu však nemusí pokaždé nahrávat obvody PMIC pro malé návrhy napájené z článků Li+, zvláště budou-li okolo sebe vyžadovat další součástky – zvyšující/ snižující měniče, lineární stabilizátory, samotnou nabíječku nebo jen takové regulátory proudu pro indikační LED.

V Maximu proto všechny zmiňované funkce spojili do jediného celku, který v podobě pouzder typu WLP zabere jen 2,75 × 2,15 × 0,7 mm.

1
Obr. 1 Nositelná elektronika nabízí velký prostor pro nápady, jinak je zde ale místa žalostně málo

Obvody představené letos v červenci zapracovaly zvyšující/snižující regulátory „SIMO“ (Single Inductor Multiple Output) poskytující trojici nezávisle nastavitelných hladin, a to s přispěním jediné indukčnosti, dále pak stabilizátor zatížitelný 150 mA, tři proudové nory pro svítivé diody, nabíječku článků nebo též analogový multiplexer pro sledování několika interních napěťových a proudových signálů s využitím vnějšího A/D převodníku. MAX77650 bude na obr. 2 pracovat do 3,3 V, zatímco MAX77651 až do 5 V.

2
Obr. 2 Nové obvody pro řízení napájení od Maximu měří jen 2,75 × 2,15 mm, ale...

V rozměrech je síla

Napájet však nestačí, potřebujeme rovněž ovládat. Společnost Panasonic proto v srpnu představila vhodný SMD tlačítkový spínač s označením Light Touch Switch. S tloušťkou pouhých 0,53 mm tak půjde o nejtenčí dostupné provedení svého druhu – viz obr. 3. Se zbývajícími rozměry stanovenými na 2,6 × 1,6 mm model EVPBB vhodně zapadne mezi náramky, naslouchátka a další miniaturní techniku, kterou tak bude možné ovládat – zapínat a vypínat, přepínat funkce a řídit např. hlasitost silou pouze 1,6 N se stále zřetelnou dotykovou odezvou. A nejen to, díky krytí IP67 dokážeme pracovat v náročnějších podmínkách, jak uvnitř budov, tak i venku.

3
Obr. 3 ... spínače tlačítkového typu Panasonic s IP67 je překonávají ve všech třech rozměrech

Součástky mohou fungovat s udávanou výdrží minimálně 500 000 cyklů, zdvihem úctyhodných 0,11 mm, zákmity při zapínání a vypínání nanejvýš do 10 ms, odporem kontaktů maximálně 500 m?, zatížením při uvážení odporové zátěže od 10 µA a 2 V DC až do 20 mA a 15 V DC a v teplotním rozsahu od –40 °C až do +85 °C. Modely se liší pracovní silou 1,6 a 2,4 N a výškou 0,53/0,55 mm.

robenek@dps-az.cz