HDI (High Density Interconnects) technologie umožňuje dosáhnout podstatně vyšší hustoty zapojení spojů na dané ploše běžného substrátu, kterou jinak není možné získat u klasických DPS. Tato technologie se stává nutností při používání součástek s vysokým počtem vývodů na jednotku plochy, jako jsou např. součástky s BGA pouzdrem.
Klasické desky plošných spojů používají pokovené otvory pro propojení plošných spojů z jedné vrstvy na druhou, které jsou vrtány skrz celou tloušťku desky, případně v kombinaci se slepými otvory (blind via). Počet propojovacích otvorů je tak omezen zbývajícím volným místem na ploše desky a je tudíž limitačním faktorem při samotném návrhu desky.
Podstatného zvýšení počtu propojovacích otvorů se na stejné ploše desky dosáhne použitím otvorů, které nejsou vrtány skrz celou desku, ale pouze mezi potřebnými vrstvami uvnitř desky. Tím vznikají propojovací otvory typu „burried“ via (pohřbené otvory), které jsou výsledně zalaminovány v desce. Takto lze umístit potřebný via otvor např. i pod SMT pájecí plošku, nebo pod jiný „burried” via otvor.
Pouhé použití „burried“ via otvorů by ještě nepřineslo požadovaný výsledek, pokud by se současně nekombinovalo se zmenšením rozměrů všech propojovacích otvorů. Používané „microvia“ jsou propojovací otvory o průměru 200 mikronů a méně.
Aby bylo možné použít „burried“ via otvory, je potřeba použít při výrobě desky metodu postupné laminace, známé pod zkratkou SBU (Sequential Build-Up). Tato metoda je vysvětlena dále na příkladu 10vrstvé desky.
Kombinace via otvorů klasických, „blind“ a „burried“ o rozměrech „microvia“ při použití postupné laminace je základem HDI technologie při výrobě desky plošných spojů.
Výroba SBU 10vrstvé desky se liší od klasické 10vrstvé desky výrobním postupem. Nejdříve se vyrobí dvě jádra (např. tl. 0,2 mm), která se slisují na 6 vrstev, navrtají skrz a slepě. Následně jde tento vyleptaný a elektricky i opticky otestovaný polotovar opět na lis, kde se přidají dva prepregy (např. typ 106 tl. 0,0483mm) a měděné folie, a deska se zalisuje. Tím vzniká 8vrstvá deska, ve které je uvnitř 6 vrstev „pohřbeno“ (burried = 6b). Ta je opět navrtána slepě nebo i skrz a po průchodu výrobou a testech se vrací na lis, kde se zalaminuje potřetí, tentokrát na 10vrstvou desku, která opět prochází výrobou. Na takto zhotovené desce se potom dodělá nepájivá maska, povrchová úprava a další požadované operace.
Například 10vrstvá deska může mít tyto kombinace jako výsledek používání „burried“ via otvorů a způsobu provedení laminace:
2+6b+2
3+4b+3
3+4b+3
Na obrázcích je porovnání klasického znázornění části desky v návrhovém systému DPS v porovnání s prostorovým zobrazením téže části, kde jsou vidět jednotlivé typy via otvorů a jejich rozmístění přes vrstvy v desce.
Na příkladu několika různých typů 10vrstvých desek je vidět rozdíl v dostupném množství zapojených pinů na ploše 645 mm2 = 1 si (square inch):
Důležité je, že i přes mnohonásobné zvýšení počtu zapojených pinů na jednotce plochy není výrobní cena HDI desky mnohonásobně vyšší.
Použité zařízení – fotoplotr Orbotech
Použité zařízení – AOI Orbotech