česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2024

Kde ve světě studovat obor elektro/elektronika?

DPS 4/2016 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Nedávný rozhovor s jedním zájemcem o studium elektrotechniky v zahraničí mě přiměl k zamyšlení, jak jsou vlastně jednotlivé univerzity ve světě úspěšné. Na internetu lze nalézt celou řadu různých hodnocení a porovnání univerzit jak ve světě, tak i v jednotlivých regionech. Jedno z nich, které je uvedeno na webu QS Top Universities [1], zahrnuje nejen žebříček jejich úspěšnosti, ale přináší i celou řadu dalších užitečných informací pro zájemce o studium. Pořadí univerzit je odvozeno od jejich reputace v akademické i komerční sféře a také podle výsledků jejich výzkumné činnosti. Lze se také dozvědět, nakolik je daná univerzita pro studenty vhodná z hlediska placení školného, získání stipendia, ubytování, možností budoucího uplatnění atd. Protože nás zajímá obor elektrotechnika, nastavil jsem při výběru oboru filtr „Engineering – Electrical & Electronic“, což přibližně odpovídá zaměření našich elektrotechnických fakult.

Kde ve světě studovat obor elektro-elektronika

Pořadí univerzit ve světě

 1. MIT – Massachusetts Institute of Technology (USA)
 2. Stanford University (USA)
 3. UCB – University of California, Berkeley (USA)
 4. Harvard University (USA)
 5. ETH Zurich – Swiss Federal Institute of Technology (Švýcarsko)
 6. NUS – National University of Singapore (Singapur)
 7. NTU – Nanyang Technological University (Singapur)
 8. University of Cambridge (Velká Británie)
 9. Imperial College London (Velká Británie)
 10. University of Oxford (Velká Británie)
 11. Caltech – California Institute of Technology (USA)
 12. UCLA – University of California, Los Angeles (USA)
 13. Georgia Institute of Technology (USA)
 14. Princeton University (USA)
 15. National Taiwan University (Tchaj-wan)
 16. KTH Royal Institute of Technology (Švédsko)
 17. Tsinghua University (Čína)
 18. The University of Tokyo (Japonsko)
 19. The Hong Kong University of Science and Technology (Hongkong)
 20. University of Illinois at Urbana-Champaign (USA)

V celkovém pořadí první stovky univerzit vedou ty z USA (celkem 27 škol), zatímco ostatní země jsou zastoupeny pouze několika univerzitami, a to v pořadí: Čína a Hongkong (10), Austrálie a Nový Zéland (8), Jižní Korea (7), Velká Británie (7), Japonsko (5), Indie (4), Tchaj-wan (4), Německo (4) atd.

Zajímavé je umístění zemí, které jsou srovnatelné s Českou republikou. Počet zastoupení jejich univerzit v první stovce je zajímavý: Švédsko (3 školy), Švýcarsko (2), Dánsko (2), Singapur (2), Nizozemsko (1), Belgie (1). Když vezmeme v úvahu nepříliš vysoký počet obyvatel těchto zemí v porovnání s těmi většími, potom je zřejmé, že zaujímají naprosto výjimečné postavení ve výuce elektrotechniky. Nejlépe je to vidět na příkladu Singapuru, který má v první desítce škol hned dvě univerzity. Mě osobně také překvapilo Švýcarsko, když jedna z jeho technik (ETH Zurich ) zaujala jako nejlepší evropská elektrofakulta v celkovém pořadí 5. místo a další švýcarská škola (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne) obsadila rovněž výbornou 26. pozici.

Žebříček první stovky univerzit s elektrotechnickým zaměřením lze také roztřídit podle jednotlivých regionů světa:

 1. Asie (35 univerzit)
 2. Severní Amerika – USA a Kanada (30)
 3. Evropa (25)
 4. Austrálie a Nový Zéland (8)
 5. Jižní Amerika (2)

Vezmeme-li v úvahu, že v porovnání se svými protějšky v Evropě a Severní Americe je většina univerzit v Asii relativně mladými institucemi, potom nelze než obdivovat rychlost, s jakou se vypracovaly na světovou úroveň.

Pořadí v Evropě

První desítka evropských univerzit s obory elektrotechnika/elektronika je rozmanitou směsí různých zemí. Pouze Velká Británie zde zastupuje země s vyspělým elektrotechnickým průmyslem.

 1. ETH Zurich – Swiss Federal Institute of Technology (Švýcarsko)
 2. University of Cambridge (Velká Británie)
 3. Imperial College London (Velká Británie)
 4. University of Oxford (Velká Británie)
 5. KTH Royal Institute of Technology (Švédsko)
 6. Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (Švýcarsko)
 7. Technische Universität München (Německo)
 8. Politecnico di Torino (Itálie)
 9. Politecnico di Milano (Itálie)
 10. Aalborg University (Dánsko)

České univerzity

Otázka, která se v této souvislosti nabízí, je umístění českých vysokých škol. Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze je vedena v celosvětovém pořadí na začátku skupiny škol na celkovém 151. až 200. místě, zatímco VUT v Brně se umístilo na začátku skupiny s pořadovým číslem 201 až 250.

Když vezmeme v úvahu, že se hodnotí celkem zhruba 800 univerzit, tak to není vůbec špatný výsledek. Ve stejných skupinách je např. většina univerzit z Kanady i mnohé další americké či evropské univerzity.

Jako každé jiné hodnocení a sestavování žebříčků je i toto jistě zatíženo různými subjektivními názory, takže je třeba ho brát s rezervou, spíše jako orientační než absolutní měřítko. Při zběžném prostudování výsledků však lze konstatovat, že výsledky docela dobře odpovídají úrovni elektrotechnického průmyslu v jednotlivých zemích.