česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. červenec 2024

Chcete si postavit vlastní auto, které nepotřebuje řidiče?

DPS 4/2016 | Články
Autor: Redakce

O vozidlech bez řidiče, tedy o autonomních vozidlech, můžeme slyšet stále častěji. I na stránkách tohoto časopisu jsme již publikovali několik článků na toto téma, protože základem každého takového automobilu je elektronika. Jedním z nich byl i článek Ahmada Radmaneshe [1] z kanadské společnosti CAVCOE (Canadian Automated Vehicles Centre od Excellence [2]). Ten nám nyní poskytl další zajímavou informaci, která však už není teoretická, ale ryze praktická: V USA je firma, která dodává komponenty potřebné k postavení vlastního samořídicího vozu.

Chcete si postavit vlastní auto, které nepotřebuje řidiče

Společnost AutonomouStuff [3] sice sama nic nevyrábí, ale dodává produkty celé řady specializovaných firem. Nejedná se však o pouhého prodejce, ale o odbornou firmu tvořenou nadšenci pro tento obor. Ti dokážou poradit s integrací zařízení do vozidla, aplikací softwaru, vhodností použití určitých komponentů, stejně jako zařídit školení, návrh i instalaci. Cílem firmy AutonomouStuff je zajistit zájemcům o automatizovaný dopravní prostředek nejlepší možné komponenty a technologie tak, aby se mohli plně věnovat řešení vlastní aplikace bez starostí se zajišťováním potřebných dílů.

AutonomouStuff spolupracuje s vybranými výrobci a nabízí pouze to nejlepší, co je v daném oboru ve světě k dispozici. Vyhledávání potřebných komponentů je možné podle kategorií jednotlivých produktů nebo podle výrobců. Kategorie zahrnují např. LiDAR, radary, systémy pro akvizici dat, middleware, kity pro prostorové vnímání, bezdrátové ovládání, GPS, ovládací zařízení a další. Každý produkt má na webových stránkách popis s vyobrazením a všemi potřebnými daty.

Společnost také nabízí kompletní operační systém zvaný PolySync, který byl navržen speciálně pro autonomní vozidla, ale lze ho použít i pro jiné automatizované dopravní prostředky, jako jsou např. drony.

Mezi výrobci dodávaných komponentů jsou renomované společnosti jako např. německá Ibeo, australská Ocular Robotics, americká Velodyne Lidar a další.

Možnost upravit si své vlastní auto na samořídící vůz si vyzkoušel v praxi i jeden člen týmu AutonomouStuff na svém voze Lincoln MKZ, se kterým se potom zúčastnil prvních závodů autonomních vozů v kalifornské Sonomě. Video z této akce je možné vidět na YouTube [4].