česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2024

ASM Assembly Systems směřuje k Smart #1 SMT Factory

DPS 4/2016 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Na veletrhu productronica 2015 v Mnichově prezentovala firma ASM Assembly Systems řadu inovativních řešení a komponentů, které pomohou výrobcům elektroniky realizovat jejich sen o chytré továrně pod názvem Smart #1 SMT Factory. Nové produkty a služby od ASM představují první kroky na cestě k dosažení cíle v podobě takové chytré továrny, přičemž se zaměřují na čtyři hlavní aspekty:

 • Pokročilé výrobní schopnosti
  • Ty jsou dány rychlostí, přesností a nastavitelností, které lze zajistit použitím nejlepších dostupných zařízení.
 • Automatizace osazování a testování
  • Umožňuje omezit manuální práci, což povede k menšímu počtu operátorů, ale s vyšší kvalifikací.
 • Integrace výrobního procesu
  • Vyžaduje chytré řízení procesů, které povede k zamezení defektů.
 • Logistika materiálu
  • Automatizované dodávky materiálu, ze skladu až k místu použití.

Jakým způsobem přistupuje společnost ASM Assembly Systems k myšlence chytrého výrobního závodu je patrné z následujícího popisu.

Obr. 1 Koncept chytré továrny – Smart #1 SMT Factory

SIPLACE TX: první v řadě

Řada SIPLACE TX je sestavena z nových a výjimečně kompaktních osazovacích modulů. Tyto stroje přináší v oboru osazování nové rekordy v rychlosti, produktivitě na jednotku plochy a přesnosti osazování. Kromě toho, že dávají potřebnou volnost v sestavení SMT linek, jsou navíc prvními stroji, které mohou osadit nejnovější generaci supermalých součástek 0201 (metrické velikosti) při plné rychlosti. Spolu s DEK NeoHorizon, které u ASM představuje řešení typu Back-to-Back, jsou také k dispozici dvě velmi výkonné tiskárny pasty s přizpůsobivým nastavením. DEK má kromě toho další novinku – potažené Nano Ultra šablony, které nastavují nové limity pro šablony určené pro tisk pasty u pájecích plošek s velmi jemnou roztečí, navíc při účinnosti nanášení pasty zvýšené o 40 %.

Obr. 2 Vysokorychlostní osazovací hlava strojů Siplace

Automatizace: Bez ruční práce s cívkami

Zařízení SIPLACE BulkFeeder od ASM otevírá dveře novému unikátnímu způsobu zásobování stroje součástkami. Místo individuálního dodávání součástek do osazovacího stroje z cívek nový druh zásobníku dodává součástky v rozsahu velikostí od 0402 do 01005 hromadně z výměnných zásobníků, které obsahují až jeden milion součástek. V zásobníku jsou součástky volně ložené, ale před vložením do stroje jsou automaticky správně orientované. Tento druh automatizace je u SIPLACE zařízení umožněn díky výkonnému vizualizačnímu systému, pokročilým algoritmům pro analýzu obrazu a vysoce přesným osazovacím hlavicím. Odpoutání se od cívek se součástkami má své výhody – není potřeba ztrácet čas s napojováním cívek, čímž se operátor uvolní pro jiné úkoly, jednodušší skladování materiálu a méně odpadu. Video vysvětlující princip a provedení hromadného zásobníku součástek (SIPLACE BulkFeeder) lze zhlédnout na YouTube [1].

Obr. 3 Zásobník součástek SIPLACE BulkFeeder

ASM ProcessExpert: Milník na cestě za automatickým řízením SMT linky

ASM ProcessExpert je prvním expertním systémem pro řízení SMT linky, který se sám učí v průběhu provozu a představuje velký skok na cestě k vytouženému cíli – Smart SMT Factory. Tento unikátní real-time systém obsahuje dva komponenty: vysoce přesný ASM ProcessLens, což je 5D SPI systém, který používá osm milionů mikrozrcátek, a ASM ProcessEngine. Systém nejen kontroluje výsledky tisku pasty, ale využívá svoji databázi zkušeností a napojení na další DEK tiskárny ke stabilizaci a optimalizaci procesu tisku podle vlastního uvážení. Během devíti testovacích tisků a za méně než pět minut určí nejlepší parametry pro stabilní tisk pasty, čímž zajistí výrazně rychlejší uvedení výroby do chodu. S pomocí funkce DFM HealthCheck je systém schopen zkontrolovat zamýšlené provedení planžety podle odpovídajících Gerber dat. Od budoucích verzí ASM ProcessExpert se očekává optimalizace dalších procesů výrobní linky a využití znalostí z jiných linek. Podle tohoto scénáře se výrobní linka bude řídit sama na základě poznatků jak vlastních, tak také z jiných linek.

Obr. 4 ASM SIPLACE Material Tower pro skladování materiálu

Výkonná logistika materiálu

Rychlý a přizpůsobivý výrobní závod musí mít výkonnou logistiku. S manažerem materiálu SIPLACE Material Manager nabízí ASM Assembly Systems vysoce výkonné řešení pro správu specifického SMT materiálu. Protože se jedná o řešení na úrovni podniku, software integruje všechny procesy spojené s materiálem od jeho příjmu přes skladování až po plánování výroby a sestavení dodávky pro výrobní linku. Řídicí systém logistiky materiálu a komponentů, jako např. kompaktní a plně automatizovaná ASM SIPLACE Material Tower, podporuje plně flexibilní logistiku, kterou Smart SMT Factory vyžaduje.

Více informací o směřování společnosti ASM Assembly Systems k chytrému výrobnímu podniku je na webu [2].

ODKAZY

[1] Video SIPLACE BulkFeeder: www.youtube.com/watch?v=BVHuR0brpuI

[2] www.siplace.com/en