česky english Vítejte, dnes je neděle 10. prosinec 2023

Datalogger HIOKI pro záznam tepelných toků

DPS 4/2016 | Články
Autor: Testovací technika

S potřebou stále přesnějších a náročnějších metod měření teplot v určitých aplikacích nestačí zaznamenat pouze samotnou teplotu a její změny v čase, ale také detailně určit, jakým způsobem se v průběhu měření sledovaný objekt choval z pohledu směru proudění tepelné energie. Pro tyto účely vyvinul japonsky výrobce HIOKI speciální záznamník o vysoké citlivosti umožňující v kombinaci s originálními přilnavými senzory přesně stanovit výměnu (směr proudění) tepla na povrchu měřeného objektu.

 

Nový přístroj s modelovým označením LR8432-20 (obr. 1) je na první pohled „obyčejný“ desetikanálový datalogger, rozdíl od běžného záznamníku je ale ve zvýšené citlivosti vstupního napětí o maximálním rozlišení 500 nV a speciálně dodávaných senzorech určených přímo pro tento model. Senzory (obr. 2) jsou konstruovány na plošné přichycení k měřenému povrchu pomocí transparentních adhezivních pásků. V nabídce je celkem šest různých variant těchto senzorů lišících se zejména citlivostí (definovanou v [mV/W.m-2]) a vnitřním odporem. Senzory jsou voděodolné a flexibilní, díky čemuž je možno je připevnit i na zakřivené plochy, jako jsou kupříkladu nejrůznější rozvody v motorovém prostoru automobilu. Jinou oblastí použití může být diagnostika příčin degradace izolačních materiálů na potrubích v průmyslových provozech, nebo dokonce výzkum nových oděvních materiálů v souvislosti s termoregulací lidského těla.

Datalogger HIOKI pro záznam tepelných toků

Jako nezbytnou doplňující veličinu nový datalogger umožňuje záznam teploty (pomocí běžně dostupných termočlánků), může ale sloužit také jako přesný záznamník stejnosměrných napětí a logických pulzů.

To, jakým způsobem je zobrazen průběh měření tepelného toku a jak tento záznam interpretovat, je zřejmé z obrázku 4. Smyslem takového měření je především definovat, jakým způsobem jsou měřené prvky ovlivňovány, nebo naopak samy tepelně ovlivňují své okolí (a díky tomu vysledovat příčinu tohoto chování), samozřejmě současně s možností kontinuálního měření samotné teploty. Díky schopnosti synchronního záznamu až 10 kanálů uživatel navíc může získat ucelenou představu o teplotním režimu celého sledovaného prostoru.

Podrobnější informace o této novince HIOKI získáte u firmy TESTOVACÍ TECHNIKA s. r. o., autorizovaného distributora výrobce v ČR a na Slovensku, nebo přímo na webových stránkách výrobce www.hioki.com.