česky english Vítejte, dnes je úterý 05. březen 2024

Celoslovenské finále technické soutěže mladých elektroniků

DPS 6/2016 | Články
Autor: Redakce

Na závěr výstavy ELO SYS v Trenčíně proběhlo finále již 38. ročníku soutěže mladých elektroniků. Zajímavé na této soutěži je, že je určena studentům základních škol a prvních ročníků středních škol, tedy těm nejmladším zájemcům o elektroniku. Soutěžilo se ve dvou kategoriích: konstrukční soutěž a soutěž vlastních výrobků.

V konstrukční soutěži obdrželi všichni finalisté stavebnici, kterou měli za úkol sestavit a zprovoznit. Stavebnici tvořila neosazená deska plošných spojů, schématické zapojení a potřebné součástky, přičemž se hodnotila funkčnost, kvalita pájení, čas sestavení a celkový vzhled. Sestavený výrobek byl určen pro ovládání otáček malé ruční vrtačky na desky plošných spojů, kdy po zapnutí běží vrtačka v malých otáčkách kvůli snadnému navedení vrtáku do požadované polohy, zatímco při zatížení vrtáním se otáčky automaticky zvýší. Pracovní otáčky vrtačky lze nastavit potenciometrem.

Obr. 1 Vítězná práce v konstrukční soutěži – inteligentní regulátor otáček vrtačky

Obr. 1 Vítězná práce v konstrukční soutěži – inteligentní regulátor otáček vrtačky

V soutěži vlastních výrobků si každý účastník obhajoval svůj výrobek, který doprovodil i vytvořenou technickou dokumentací (schéma zapojení, popis činnosti a technické údaje).

Vítězem konstrukční soutěže se stal Andrej Tadeáš Bača, žák deváté třídy ZŠ Československej armády 22 v Prešově. Elektronika je jeho koníčkem už od druhé třídy a nyní se rovněž zajímá o programování a návrh desek plošných spojů v programu Eagle. Zúčastnil se také soutěže o vlastní výrobek, kde obsadil sedmé místo s programovatelným vánočním stromečkem.

Vítězem soutěže vlastních přinesených výrobků byl vyhlášen Erik Dančo, žák ZŠ Slovenských dobrovolníkov v Žilině, který představil malého robota.

Blahopřejeme vítězům a doufáme, že jim jejich nadšení pro elektroniku vydrží.