česky english Vítejte, dnes je neděle 03. prosinec 2023

EDGAR: Převodník Ethernetu na RS232 nebo RS485 s PoE a napěťovým výstupem

DPS 6/2016 | Články
Autor: Papouch

EDGAR (viz obr. 1 a 2) je převodník z rozhraní Ethernet na linky RS232 nebo RS485 s unikátními vlastnostmi. Je určen pro připojení nejrůznějších zařízení s linkami RS232 nebo RS485 do sítě LAN, zvláště pak pro čtečky RFID nebo čtečky čárového kódu.

EDGAR Převodník Ethernetu na RS232 nebo RS485 s PoE a napěťovým výstupem

V čem je EDGAR výjimečný?

Vnitřní uspořádání převodníku je na obrázku 3. Z něj vyplývají i tyto unikátní vlastnosti:

  • Napájení Power on Ethernet (PoE) nebo z externího zdroje 11-58 V.
  • Napěťový výstup VOUT, který je určen pro napájení připojených zařízení. Tak je možné technologií Power on Ethernet napájet nejen převodník, ale například i připojenou čtečku.
  • Rozšířené komunikační schopnosti, které jsou popsány dále.

Vlastnosti hardware

Napájení Power On Ethernet (standard IEEE 802.3af) se stále více rozšiřuje, protože eliminuje nutnost různých adaptérů. U převodníků se zatím ale příliš nevyskytuje. Pokud není v síti LAN technologie PoE k dispozici, lze použít i napájení z externího napájecího zdroje. Výhodou přitom je, že ten je od výstupu převodníku galvanicky oddělen.

Jak již bylo zmíněno, EDGAR v plné verzi umí napájet i zařízení, které je připojeno na lince RS232 nebo RS485. Výstupní napětí lze nastavit pomocí přepínačů na čele převodníku na 5 V, 9 V, 12 V nebo 24 V. Maximální výstupní výkon je přitom 3,5 W. Převodník EDGAR je dodáván i v levnější verzi pod označením EDGAR Lite, která napájení externích zařízení neumožňuje.

Linka RS485 má nastavitelné zakončení a definici klidového stavu. Linka RS232 je plnohodnotná, kromě datových obsahuje i většinu řídicích signálů. Externí napájení může být vyvedeno na špičku 1 nebo špičku 9 konektoru pro RS232.

Komunikační schopnosti

Převodník EDGAR je protokolově nezávislý a na síti se může chovat jako klient i jako server. Pokud je nastaven do módu klient, snaží se po příchodu dat ze sériové linky navázat TCP nebo UDP spojení na zadaný server. V případě, že je převodník v módu server, očekává navázání spojení ze strany sítě LAN.

Zajímavou vlastností, která není u podobných převodníků obvyklá, je schopnost použít protokol http GET. Jakmile převodník přijme data ze sériové linky, pošle je metodou http GET na zadaný server. Od něj pak očekává odpověď, kterou může být potvrzení dat a případně instrukce pro změnu nastavení převodníku. Velkou výhodou je, že při tomto použití nemusí být známá IP adresa převodníku. Může být tedy přidělena DHCP serverem či může být převodník umístěn kdekoliv v síti.

Konfigurace převodníku se provádí přes jeho interní webové stránky.

Převodník EDGAR je dodávám v robustní kovové krabičce s možností uchycení na lištu DIN. Napájení a komunikace jsou signalizovány kontrolkami LED. Převodník je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici společnosti Papouch s. r. o. jsou připraveni poradit s jeho aplikací.