česky english Vítejte, dnes je pátek 19. červenec 2024

Společnost Siemens převezme výrobce softwaru Mentor Graphics

DPS 1/2017 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz, CADware

Stručná tisková zpráva společnosti Siemens z poloviny listopadu loňského roku oznámila dohodu [1] o jejím převzetí největšího výrobce softwaru pro elektronický průmysl – americké společnosti Mentor Graphics. Vzhledem k tomu, že si Mentor Graphics s ročním obratem zhruba 30 miliard Kč vede finančně velmi dobře, není na první pohled důvod této akvizice zcela zřejmý. Proč by měl jeden ze dvou hlavních výrobců softwaru pro návrh integrovaných obvodů souhlasit s převzetím firmou, která je laické veřejnosti známá spíše v oboru silnoproudé elektrotechniky?

Teprve další uvedená informace odhaluje zřejmý důvod – Siemens získá firmu Mentor Graphics za zhruba 112 miliard Kč, což je o 21% více než je její aktuální hodnota. Důvodem pro toto finančně nadnesené převzetí ze strany společnosti Siemens je její snaha o upevnění vedoucí pozice v digitálním průmyslu, k čemuž potřebuje portfolio programových nástrojů pro návrh integrovaných obvodů, elektronických systémů, simulaci a výrobu elektroniky. Ze strany firmy Mentor Graphics, resp. jejích akcionářů, je to snadné rozhodování – ti výhodnou nabídku neodmítají, protože investují do firem s primárním cílem generování zisku.

Společnost Siemens převezme výrobce softwaru Mentor Graphics

Programy společnosti Mentor Graphics pokrývají velmi široké spektrum potřeb elektronického a elektrotechnického průmyslu: komplexní návrh IC, návrh desek plošných spojů, simulace (obvodů, signálové a napájecí integrity, EMC), návrh kabelových svazků pro náročné projekty (letadla, lodě atd.) či analýzy teplotních, proudových a tlakových poměrů ve 3D prostředí. Programy, jako jsou Calibre, Questa, Precision RTL, Leonardo, ModelSim, Xpedition, PADS, HyperLynx, FloTherm a FloEFD, Capital a VeSys, embedded software a další, jsou známé po celém světě.

Společnost Siemens však nepředstavuje jen silnoproud, jak by se na první pohled mohlo zdát. Už dnes nabízí rozsáhlé PLM řešení [2], které zahrnuje jak návrh mechanických zařízení (high-end systém NX, Solid Edge, TeamCenter, Parasolid atd.), tak i elektroniku (NPI software pro zavádění nových výrobků do výroby atd.). Získáním softwarových nástrojů Mentor Graphics se stane Siemens významným hráčem v digitálním průmyslu, protože bude moci nabízet software pro komplexní návrh, který bude zahrnovat mechaniku, elektroniku, elektrotechniku, přenos tepla a embedded systémy, a to na jedné integrované platformě.

Výhodu této akvizice komentoval Klaus Helmrich, člen představenstva společnosti Siemens, takto: „Převzetím Mentor Graphics získáváme dobře zavedenou firmu s vedoucím postavením ve svém oboru a s talentovanými pracovníky, kteří nám pomohou doplnit naše portfolio průmyslového softwaru pro návrh mechanických zařízení nástroji pro vývoj, testování a simulaci elektrických a elektronických systémů.”

Převzetí má být dokončeno zhruba do konce první poloviny roku 2017. Poté se firma Mentor Graphics stane součástí divize Siemens Digital Factory v oboru PLM softwaru.

Americká firma Mentor Graphics [3] má své sídlo ve státě Oregon a ve svých pobočkách v 32 zemích světa zaměstnává 5 700 pracovníků.

Průmyslový gigant Siemens AG [4] je aktivní ve více než 200 zemích světa v oborech elektrifikace, automatizace a digitalizace. Zaměstnává celkem 351 tisíc pracovníků a dosahuje ročního obratu přes dva biliony Kč.

Poznámka: Prodej programů stejně jako podpora poskytovaná uživatelům softwaru Mentor Graphics zůstává beze změn zachována i po převzetí společností Siemens.