česky english Vítejte, dnes je středa 24. červenec 2024

Ideální baterie pro nositelnou elektroniku

DPS 2/2018 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz
01.jpg

Na konferenci o nositelných technologiích, která se konala koncem ledna v Mnichově, představila německá firma VARTA Microbattery nejnovější generaci baterií vhodných pro nositelnou elektroniku.

Baterie mohou být nošeny na těle, a dokonce i v těle – nositelná elektronika se používá u stále většího počtu aplikací a stává se tak docela běžnou záležitostí. Další vývoj tohoto segmentu trhu s globálním potenciálem je nemyslitelný bez výkonných a spolehlivých baterií. Baterie přímo ovlivňují výkon i dobu použití zařízení a současně musí splňovat stoupající nároky zákazníků a být stále menší, lehčí a výkonnější.

VARTA Microbattery prezentovala na Wearable Technologies Conference svoje baterie ze série CoinPower, která zahrnuje baterie CP 1254 A3, CP 1654 A3 a CP 1454 A3. Ty mají kapacitu 85 mAh, průměr 14,1 milimetrů a hmotnost pouhých 2,4 gramů, takže splňují požadavky vývojářů na zvýšenou kapacitu a menší velikost. VARTA zvýšila kapacitu baterií CP 1254 a CP 1654, a tak jejich kompaktní provedení spolu s vysokou hustotou energie, rychlým nabíjením a odolností činí baterie CoinPower perfektním zdrojem energie pro všechna nositelná zařízení.

Knoflíkové baterie s vysokou kapacitou nabízejí také další výhody. Ty zahrnují i snadné vložení baterie do zařízení, které je možné provést bez rizika jejího poškození díky silnému pouzdru z nerezové oceli. Odolné provedení pouzdra rovněž velmi dobře odolává vibracím a nárazům.

soucastky-1
Obr. 1 Baterie série CoinPower

Potenciální aplikace těchto rozměrově nepatrných zdrojů energie jsou nespočetné, zejména v oblasti Bluetooth headphones, ale i u nositelných zařízení pro monitorování zdravotního stavu, fitness náramků apod. Baterie série CoinPower využívají několika patentů, včetně systému i-Lock, který spolu s kruhovým tvarem baterie umožňuje uchovávat až o 30 % více energie než srovnatelné mikrobaterie dostupné na trhu.

VARTA vystavovala na konferenci své nabíjecí baterie a jejich aplikace přímo ve svém stánku. Jednou z aplikací bylo první bezdrátové naslouchátko od nového startupu Bragi.

CoinPower baterie napájí i Cosinuss One, který sice také vypadá jako ušní naslouchátko, ale ve skutečnosti se jedná o měřič pulsu, srdečního rytmu a tělesné teploty, který se nosí na uchu. Naměřená data mohou být později převedena do chytrého telefonu nebo hodinek.

www.varta-microbattery.com