česky english Vítejte, dnes je neděle 21. červenec 2024

Zájem o tištěnou a organickou elektroniku roste, potvrzuje LOPEC 2017

DPS 3/2017 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Tištěná a organická elektronika se dostává do popředí zájmu elektronického průmyslu. Potvrdila to i letošní, již devátá výstava a konference LOPEC 2017, která proběhla koncem března v Mnichově. Dva a půl tisíce návštěvníků ze 47 zemí světa dokazuje, že se LOPEC stává oblíbeným místem pro setkávání jak odborníků, tak i zájemců o tento rychle se rozvíjející segment elektronického průmyslu. Více než polovina ze 154 vystavovatelů byla ze zahraničí, přičemž největší podíl měly firmy z Koreje, Velké Británie a USA. Na výstavu také poprvé přijela početná delegace z Číny, což jen podtrhuje rostoucí praktický význam organické a tištěné elektroniky.

Zájem o tištěnou a organickou elektroniku roste, potvrzuje LOPEC 2017

I když výstava svým rozsahem nebyla velká, umožnila každému návštěvníkovi získat přehled o aktuálním stavu a možnostech tištěné a organické elektroniky. Výrobci vodivých inkoustů a materiálů vhodných pro tisk elektronických obvodů, stejně jako výrobci zařízení pro výrobu v podobě inkjetových a rotačních tiskáren, vytvrzovacích pecí a experimentálních zařízení, ti všichni vystavovali a nadšeně prezentovali své nejnovější výrobky a technologie. Stánky s organickou elektronikou zase umožnily nahlédnout do tajů materiálů používaných pro tisk displejů, vodivých obvodů a součástek.

Výstava ukázala, že v současné době jsou OLED (organické LED) ohebné displeje hlavní hnací silou tohoto odvětví průmyslu. Kromě velkoplošných displejů pro televize se OLED displeje začínají prosazovat i v automobilovém průmyslu, což dokazovala např. koncová světla vystaveného vozu Audi TT.

Návštěva jednotlivých stánků mohla každého návštěvníka přesvědčit o nepřeberných možnostech využití tištěné a organické elektroniky. Tak například senzory založené na organických materiálech jsou vhodné pro vyhledávání výbušnin. Téměř transparentní fólie s natištěnými solárními články zase umožňuje přeměnit okenní skla v solární panely. Vodivé textilie pak mohou zajistit propojení připojených snímačů a tištěné elektroniky např. v oděvech vojáků, hasičů nebo záchranářů. Už dnešní nositelná elektronika využívá organické materiály a tištěnou technologii všude tam, kde je potřeba použít lehkou, tenkou a ohebnou elektroniku. Senzory a vyhodnocovací elektronika zabudovaná do částí oděvů tak např. umožňuje neslyšícím vnímat přijíždějící dopravní prostředky, snímat důležité údaje o zdravotním stavu člověka, informovat sportovce o jejich tělesné zátěži atd.

Na výstavě LOPEC jsem se také poprvé dozvěděl něco o ohebných hybridních součástkách (Flexible Hybrid). Jak už samotný název napovídá, jedná se o spojení ohebné elektroniky realizované tištěnou elektronikou a silikonovým čipem integrovaného obvodu. Běžné integrované obvody i samotné čipy jsou stále ještě příliš silné na to, aby vydržely ohýbání. Tento nedostatek lze nyní odstranit procesem Flex Silicon‑on‑Polymer, kdy je standardní substrát (wafer) zaměněn za ohebný, ze kterého pak lze získat jednotlivé, velmi tenké a ohebné čipy.

Z mnoha dalších zajímavých aplikací prezentovaných na výstavě mě zaujala také možnost vyrobit technikou tisku reproduktor. Pochopitelně tam není magnet ani cívka, protože se jedná o reproduktor založený na piezoelektrickém jevu, přičemž oním piezoelektrickým materiálem je polymer. Piezoelektrický polymer využívá rozdílu elektronegativity materiálů horní a dolní strany tenkého plátku polymeru. Na vhodnou podložku se natiskne vrstva jedné elektrody, přes ni vrstva piezoelektrického polymeru a dále vrstva druhé elektrody. Takovýto reproduktor je pochopitelně ohebný.

LOPEC však není pouze výstava. Paralelně s ní probíhala v kongresovém centru řada konferencí zaměřených na výzkum i možnosti použití organické a tištěné elektroniky. Během tří dnů se zde vystřídalo celkem 182 expertů z různých zemí. Hlavním společným závěrem těchto prezentací bylo, že teoretické základy organické i tištěné elektroniky jsou již dostatečně propracované a konečně přichází na řadu fáze aplikací. To ostatně nakonec potvrdil i viceprezident společnosti Samsung, když řekl, že budoucností tohoto oboru je spotřební a nositelná elektronika a ohebné displeje.

Příští výstava a konference LOPEC se bude konat opět v Mnichově ve dnech 13.–15. 3. 2018.