česky english Vítejte, dnes je neděle 10. prosinec 2023

Ohlédnutí za veletrhem AMPER 2017

DPS 3/2017 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

V druhé polovině března se v Brně konal již 25. ročník veletrhu AMPER, největší výstavy elektrotechniky, elektroniky a automatizace v České republice, které se letos zúčastnilo na 600 firem z 22 zemí. Jako každý rok, i tentokrát veletrh obsadil tři haly, které byly tematicky zaměřené: elektrotechnika (hala P), elektronika (hala F) a měření, automatizace a komunikace (hala V).

V rámci veletrhu proběhla také tradiční soutěž o nejlepší exponát – ZLATÝ AMPER 2017. Z 29 soutěžních exponátů nebyl bohužel vybrán žádný zaměřený na elektroniku, pouze firma T-Industry s. r. o. získala čestné uznání za svůj systém bezdrátového řízení veřejného osvětlení. Apollo, jak se jejich systém nazývá, je ucelené řešení poskytující on-line obousměrnou bezdrátovou komunikaci s jednotlivými svítidly. Umožňuje zasílání příkazů regulujících intenzitu osvětlení a poskytuje hlášení o stavu (teplota, spotřeba), resp. případných chybách (přehřátí apod.). Uživatel k němu má přístup přes vestavěné webové rozhraní anebo přes cloud.

Ohlédnutí za veletrhem AMPER 2017

Elektromobilita je v současné době velmi aktuálním tématem, a tak nemohla chybět ani na veletrhu AMPER. Výstava komerčních elektrických automobilů a motocyklů před pavilonem F, stejně jako výstava prototypů a amatérsky vyrobených vozidel uvnitř haly, byla nejen příjemným zpestřením pro většinu návštěvníků, ale jasně také ukázala směr dalšího vývoje dopravních prostředků. Na elektromobilitu navazovaly i exponáty dobíjecích stanic pro elektrická vozidla přímo uvnitř pavilonu F.

Stánky s exponáty zaměřenými na elektroniku zahrnovaly distributory i výrobce součástek, dodavatele výrobních zařízení, měřicí a automatizační techniky, návrhových programů, i firmy s vlastními výrobky a nabídkou služeb. Nikdo nemohl přehlédnout velké expozice firem Harting či Farnell, ale zajímavé věci bylo možné najít i na jiných stáncích. Zmiňme alespoň některé z nich:

Novinku představila např. firma Blue Panther – odolnou termokameru Fluke TiX580 s otočným displejem s vysokým rozlišením 640 × 480 a s automatickým ostřením. Dotyková LCD obrazovka 5,7" nabízí o 150 % větší plochu zobrazení než standardní 3,5" displeje a umožňuje zachytit snímky i ve stísněných prostorách.

Společnost AMTEST Group již tradičně vystavovala výrobní zařízení: osazovací automaty (Hanwha a Autotronik), selektivní lakovací automat Asymtek, AOI (Asymtek a 3D Pemtron), zařízení pro laserové značení desek (Neomark- EASY), pájecí a opravárenskou stanici JBC a další.

Firma Almeto představila zcela novou konstrukci odrušovacích prvků, která jistě nadchne každého konstruktéra, protože montáž do finálního zařízení je velmi jednoduchá. Vývody jsou totiž provedeny logicky (vstup a výstup odpovídají elektrickému schématu a jsou v jedné linii) a připevnění do finálního přístroje je velmi rychlé za pomoci samolepicí pásky.

Nadnárodní společnost ASM vystavovala tentokrát spolu s lokálním distributorem – firmou NETA SMT. Svou evropskou premiéru měla na výstavě AMPER nová tiskárna pájecí pasty E by DEK. Ta je spolu s osazovacím automatem E by SIPLACE základem SMT výrobní linky určené pro středně rychlé aplikace menších sérií a prototypové výroby s taktovací dobou 7,5, včetně tisku pasty, a opakovatelnou přesností ±12,5 μm. V závislosti na konfiguraci stroje může tiskárna E by DEK obsloužit i ohebné substráty či nadměrné desky o délce až 620 mm. Celá linka (obr. 3) bude představena letos v květnu na výstavě SMT Hybrid v Norimberku.

Jeden z menších stánků, kde bylo možné vidět zajímavé věci, patřil německé společnosti Matrix Vision GmbH. Ta se už třicet let zabývá vývojem komponentů pro zpracování obrazu v průmyslovém prostředí. Strojové vidění je nyní důležitou součástí automatizace a tato firma k tomu využívá i chytré průmyslové kamery.

Další ročník mezinárodního veletrhu AMPER proběhne opět v Brně, a to v termínu 20.–23. 3. 2018.