česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. červenec 2024

Jak propojit nekompatibilní zařízení

DPS 6/2017 | Články
Autor: Papouch

Vzájemné propojování zařízení, která používají různé komunikační protokoly, patří mezi stále se vyskytující problémy. Někteří výrobci používají specifické a firemní protokoly, jiní sice standardní, ale jsou někdy nejednoznačně definovány. S tím, jak se zvyšují nároky na množství dat, přibývají i nové způsoby jejich přenosu.

Za této situace je vzájemné propojení různých zařízení opravdu oříškem. Kromě převodníků fyzických vrstev jsou nutné i převodníky protokolů. U oblíbené komunikační linky RS485 je normou EIA485 definována jen fyzická vrstva (tedy provedení a napěťové úrovně) a první logická vrstva (přenos byte). Další vrstvy, tedy komunikační protokol, definovány nejsou.

Protokolový konvertor PROCONV

Pro podobné situace je určen modul PROCONV, který umožní překlad komunikačních protokolů. Je určen pro práci s daty na linkách RS232, RS485/422. Může fungovat jako konvertor protokolů, vyrovnávací paměť, filtr dat, adresovatelný převodník či zcela komunikační procesor pro zcela specifické účely.

Jak propojit nekompatibilní zařízení

Modul PROCONV (obr. 1) má dvě sériová rozhraní, každé volitelně pro linky RS232 nebo RS485. Mezi nimi je procesor s pamětí a s hardwarovými obvody UART. Toto jednoduché uspořádání je připraveno splnit výše popsané úlohy. Software do modulu PROCONV je dodáván podle konkrétní aplikace. Modul je často používán pro změnu protokolu u střídačů ve FV elektrárnách, pro připojení čteček čárových kódů do jednoho systému, pro změnu ovládacího protokolu bezpečnostních kamer atd. Zajímavou aplikací je i abstrahování dat z pokladního displeje a jejich úprava pro ukládání současně s obrazem kamery. Jinou často požadovanou funkcí je kruhový buffer (vyrovnávací paměť) nebo spojení dvou zařízení Modbus Master. Někdy však modul slouží pro prostou úlohu změny komunikační rychlosti či doplnění kontrolního součtu.

Varianta pro ethernet, konvertor EPROCONV

Kromě modulu PROCONV je možné dodat i modul EPROCONV, který má místo jedné sériové linky rozhraní ethernet a má i další funkce. Modul PROCONV je dodáván v robustní kovové krabici, která může být doplněna držákem na lištu DIN. Obě komunikační linky jsou vyvedeny na konektory DSUB-9. Napájení modulu je 8−36 V, funkce je indikována kontrolkami LED.

Technici společnosti Papouch jsou připraveni připravit program v modulu PROCONV podle konkrétní aplikace.