česky english Vítejte, dnes je pátek 19. červenec 2024

ScopeCorder staví na baterii. Čerpá ze zapisovače i osciloskopu

DPS 6/2017 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Přestože se přístroj inspiroval jak mezi zapisovači dat, tak i osciloskopy, jméno dostal vlastní. Svůj pravý původ však nepopírá ani ve složeném názvu. Kompaktní ScopeCorder od firmy Yokogawa představený letos v červnu [1] nese označení DL350 a díky bateriovému napájení bude sloužit především v terénu, kde pomůže např. s testováním a odstraňováním závad.

ScopeCordery DL350 [2] přináší stejnou přesnost a spolehlivost jako vyšší modely DL850E a DL850EV – viz obr. 2, na svůj „život v pohybu“ však nezapomínají. Je sice pravda, že mohou až na několik výjimek využívat řadu stejných zásuvných modulů jako výše zmiňované přístroje, jejich celková váha 3,9 kg však bude poloviční. A protože se již nepohybujeme v laboratorních podmínkách s běžně dostupnými elektrickými rozvody, oceníme i zde přítomnost vlastního Li-Ion zdroje. Ale nenechte se zmást, zařízení pracuje v rozsahu od nuly až do +45 °C.

Dlouhodobě rychlé

Samostatné zapisovače dat zastanou spoustu práce, pravděpodobně ale narazí při potřebě měřit a zaznamenávat rychle se měnící průběhy. Osciloskopy zase mohou mít potíže s jinými než napěťovými signály a třeba i požadavky na dlouhodobé a nepřetržité záznamy.

ScopeCorder staví na baterii. Čerpá ze zapisovače i osciloskopu

ScopeCordery DL350 na to odpovídají svým modulárním řešením se zásuvnými prvky, velkou interní pamětí pro rychlé změny, až 100 milionů bodů/modul, a také možnostmi SD karty – zde až do pěti miliard bodů/modul, což v praxi znamená až 50 dnů trvalého záznamu, takže se dokážeme přizpůsobit skutečně různým povahám signálů. Zpracují napětí, teplotu, působící síly, zrychlení, kmitočet, poradí si rovněž se sběrnicemi CAN, LIN a SENT, přičemž řadu dalších informací přidá i podpora GPS. Díky dotykovému panelu s úhlopříčkou 8,4 palců bude ovládání přístroje intuitivní, snadno se též přepínáme mezi režimy zapisovače nebo osciloskopu a nechybí zde ani speciální software pro PC.

32 kanálů v pohybu

Místo dodatečných krabiček a spousty kabeláže volí DL350 spíše cestu vedoucí dvěma sloty, které jako uživatelé dokážeme osadit některými z 18 různých typů modulů. Ve výsledku se tak dopracujeme až k celkovým 32 vstupním a třeba i odděleným kanálům. S rozlišením 16 bitů se může pojit vzorkovací rychlost 1 MS/s, výměnou za 12 bitů pak až 100 MS/s.

Systém však není jen modulární, ale důraz byl kladen i na jeho odolnost vůči nárazům a vibracím, zejména při testech přímo ve vozidlech. V čase tak zobrazujeme informace o teplotě motoru, rychlosti nebo např. pozici brzdového pedálu a vše ještě porovnáváme s daty přicházejícími z konkrétních (analogových) čidel. Smyslem je získat přehled o dynamickém chování celého elektromechanického systému. A nejen to. Dalšími možnostmi výrobce láká v [2].