česky english Vítejte, dnes je pátek 19. červenec 2024

Digi-Key má knihovny pro různé návrhové programy

DPS 6/2017 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Americký distributor součástek Digi-Key nabízí na svých webových stránkách možnost volného stažení knihovních prvků (schematické symboly, symboly pouzder, 3D modely) až jednoho milionu součástek, které tato společnost dodává. Symboly jsou dostupné ve formátech různých návrhových programů, jejichž počet stále roste – nejnovějším přírůstkem je program KiCad.

Při poskytování symbolů spolupracuje Digi- -Key se dvěma partnery, kterými jsou Ultra Librarian a Snap- EDA. U zobrazení detailních informací o vybrané součástce je uveden také odkaz ke stažení ze stránek některého z těchto partnerů. V případě Ultra Librarian se potřebný formát symbolů stáhne po vybrání součástky prostřednictvím převodníku, který má Digi-Key k dispozici – formáty dat zahrnují až 24 různých návrhových programů.

V případě SnapEDA se Digi-Key omezuje jen na odkaz na web SnapEDA, kde si může uživatel vybrat formát symbolu a také si ho stáhnout. Symboly a 3D modely zahrnují formáty Altium, Eagle, OrCad, Allegro, PADS, xDX Designer a KiCad. Pouzdra na desku jsou vytvořena podle standardu IPC-7351B a navíc ještě ověřena metodou, kterou si společnost SnapEDA sama vytvořila.

Digi-Key má knihovny pro různé návrhové programy

Přístup ke knihovně

Zájemci o knihovní prvky si mohou ve vyhledávači Digi-Key ověřit značení součástky (výrobce i distributora), zobrazit grafiku symbolů i mnohé technické detaily a v případě symbolů od Ultra Librarian také načíst až 15 součástek za měsíc. Pro možnost stahování symbolů je pouze třeba se u Digi-Key zaregistrovat, což lze provést kdykoli i v průběhu stahování.

Na obr. 1 je výsledek vyhledávání časovače 555 od Texas Instruments [1]. Kromě základních údajů je zde také uveden odkaz na stažení symbolů.

Pochopitelně, že jeden milion součástek nezahrnuje zdaleka všechny možné součástky, ale pokrývá velkou část těch polovodičových a v menší míře i dalších. Nejnovějším přírůstkem je pak knihovna optoelektronických součástek od Vishay, která zahrnuje optické snímače, optocouplery, solid-state relé a MOSFET drivers. Jejich symboly a 3D modely jsou ke stažení na SnapEDA prostřednictvím odkazu uvedeného na webových stránkách Digi-Key [2].