česky english Vítejte, dnes je sobota 18. květen 2024

Xpedition Valydate pro analýzy integrity schématu

DPS 6/2017 | Články
Autor: Redakce

Společnost Mentor Graphics zařadila do svého portfolia nový program Xpedition Valydate [1]. Použití názvu Xpedition může být poněkud zavádějící, protože tento program nemá nic společného s návrhovým systémem Xpedition, zatímco název Valydate indikuje původního tvůrce programu, kanadskou firmu Valydate.

 

Analýza nazvaná „Schematic Integrity Analysis“ umožňuje plnou inspekci zapojení schématu s pomocí předdefinovaných pravidel a knihovny modelů součástek určených pro tento účel. Program si čte informace o schématu z dodaného netlistu a partlistu, takže nepotřebuje konvertovat celé schéma, a je tak univerzálním nástrojem bez ohledu na původ schematického zapojení. Cílem analýzy je nahradit manuální (vizuální) kontrolu schématu, která je v případě schematického zapojení na více stránkách náročná na čas i pozornost vývojáře.

Kontrola schématu probíhá jednak na úrovni sítě spojů (nets) podle nastavených pravidel, a také podle informací modelů součástek o jejich doporučeném zapojení. Velmi rychle se tak odhalí různé chyby v zapojení, jako jsou sítě spojů bez zdroje signálu, neuzemněné vývody, nesprávné hodnoty připojených rezistorů nebo kondenzátorů atd. Cena programu není právě nízká a pohybuje se na úrovni vyspělého návrhového systému desek plošných spojů, takže se vyplatí v případě rozsáhlých zapojení, při použití součástek s velkým počtem vývodů atd.

Výhodou je velmi rychlá analýza schématu, které po opravě představuje téměř jistě správné zapojení. Šetří čas a náklady spojené s manuální kontrolou, případně s dodatečnými opravami desek plošných spojů.