česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 29. únor 2024

SPS IPC Drives ukázala to nejlepší z elektroautomatizace

DPS 1/2018 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Koncem loňského listopadu proběhla v Norimberku výstava SPS IPC Drives [1] zaměřená na elektrotechnické systémy a komponenty v automatizaci. Jedná se o největší výstavu konanou v Norimberku, které se tentokrát zúčastnilo rekordních 1 675 vystavovatelů, kteří měli k dispozici všech 16 hal výstaviště. Rekordní byl i počet návštěvníků (70 264), kteří využili této akce k získání informací o nejmodernějších řešeních průmyslové automatizace. Beznadějně plné venkovní i kryté parkovací plochy, tisíce návštěvníků čekajících u vstupu před otevřením a obrovské výstavní expozice mnoha firem indikovaly velikost i důležitost tohoto veletrhu. Výstava SPS IPC Drives tak i v roce 2017 ukázala, že je nejdůležitější akcí v oblasti automatizace a vrcholnou veletržní událostí závěru roku.

SPS IPC Drives ukázala to nejlepší z elektroautomatizace

I když se podle názvu jedná zejména o elektrotechnickou výstavu, elektronika byla přítomná všude. Embedded systémy pro řízení pohonů a výrobních procesů, technika pro přenos dat a komunikace v průmyslové automatizaci, senzorika a zpracování snímaných dat, software pro řízení výroby a další obory spjaté s automatizací se prostě nemohou bez elektroniky obejít.

Kromě toho, že si návštěvníci mohli prohlédnout stánky jednotlivých vystavovatelů, mohli se také zúčastnit prohlídek vybraných expozic s průvodcem, které byly doprovázeny odborným výkladem. Tyto tzv. Guided Tours se setkaly s velkým ohlasem, protože umožnily zájemcům získat v rozsáhlém komplexu výstaviště rychlý přehled o jednotlivých expozicích. Silným tématem výstavy byly informační technologie ve vztahu k automatizaci výroby, kterému byla věnována celá hala 6.

Průběh výstavy také potvrdil, že i silný elektrotechnický průmysl musí řešit nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Vystavující firmy tak využily příležitost a snažily se získat nové pracovníky přímo na svých stáncích (obr. 1).

Příští výstava SMS IPC Drives se bude konat 27.–29. listopadu 2018 opět v Norimberku.