česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 25. červenec 2024

Dvě výstavy pod jednou střechou. SMT Hybrid Packaging a PCIM Europe

DPS 4/2018 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz
01.jpg

Na norimberském výstavišti proběhly začátkem června společně dvě výstavy s doprovodnými konferencemi a odbornými akcemi - SMT Hybrid Packaging a PCIM Europe. Zatímco první byla zaměřena na integraci mikroelektronických systémů, ale zejména na výrobní zařízení a technologie spojené s výrobou elektronických systémů, druhá prezentovala novinky v oblasti součástek a aplikací výkonové elektroniky.

I když je SMT Hybrid Packaging známější akcí, PCIM Europe se s ní může směle srovnávat. Obě výstavy se konaly ve 3 pavilonech a měly zhruba stejný počet návštěvníků.

SMT Hybrid Packaging 2018

434 vystavovatelů mělo ve svých stáncích novinky ze všech oblastí výroby elektronických celků, na které se přijelo podívat zhruba 12 tisíc návštěvníků z různých zemí. Zde je zajímavé zmínit, že návštěvníci z Česka tvořili jednu z nejpočetnějších skupin zájemců, nejvíce návštěvníků pak logicky bylo z Německa.

Na výstavišti proběhla soutěž v ručním pájení, kterou pravidelně organizuje organizace IPC. Poprvé se k profesionálům v pájení mohli připojit i nadšenci, kteří ale měli navíc za úkol osadit desku. Vítězové pak byli pozváni na soutěž World Championship při IPC APEX EXPO 2019, která se bude konat v kalifornském San Diegu.

Zajímavé novinky z oblasti výrobních zařízení a navazujících technologií se často najdou nejen ve velkých expozicích, ale také na menších stáncích:

  • Společnost Electrolube představila na výstavě jednosložkové stínicí materiály FIP200 a FIP210, které umožňují vytvářet stínění přímo na povrchu materiálů, včetně desek plošných spojů, a zcela nové stříbrné vodivé lepidlo SCPE navržené speciálně pro LCD a LCM displeje mobilních telefonů a tabletů.
  • Firma MicroCare prezentovala novinky z oblasti čisticích prostředků pro desky plošných spojů. Čističe No-Clean Flux Remover, RMA Flux Remover a Water-Soluble Flux Remover Pens, jejichž balení v podobě většího pera je umožňuje přenášet v kapse a provádět lokální čištění na deskách. Čistič No-Clean Flux Remover je určen pro odstraňování zbytků po pájení a pasty, přičemž po sobě nezanechává žádné stopy. RMA Flux Remover se vyznačuje obzvláště účinným chemickým složením pro čištění starých zaschlých nečistot po pájení, které je jinak obtížné odstranit. Ekonomický čistič Water-Soluble (OA) Flux Remover Pen lze použít k čištění organických kyselých pájek, past a zbytků, přičemž se pomalu vypařuje.
  • Společnost Kyzen zveřejnila výsledky svého výzkumu zaměřeného na spolehlivost šablon pro nanášení pájecí pasty. Ten prokázal horší výsledky, pokud byla pro čištění spodní strany šablony použita běžná čistidla. Čistého nátisku pasty se dosáhne použitím čisticího přípravku vyvinutého pro tento účel, například s jejich CYBERSOLV C8882. Ten rychle schne a tím zabraňuje tradičním problémům na šabloně (streaking a smearing).
  • Firma Eutect představila svou techniku maskování nepájivých míst při selektivním pájení, které se často provádí na velmi malých deskách plošných spojů s rozmanitými tvary, mnohdy dokonce již namontovaných. Pro nepájivou masku používá titan, protože umožňuje vytvořit masku s místy širokými i méně než 1 mm, dokonce jen 0,5 mm. Titan je navíc velmi trvanlivý materiál, odolný vůči čisticím prostředkům, tavidlům a různým chemikáliím.

zajimavosti1
Obr. 1 Na výstavě se prezentovala také firma Kyzen

Software

Na výstavě byly také zastoupeny různé programy pro výrobu, ať už určené pro kontrolu návrhu desky s ohledem na výrobu (DFM), nebo pro přípravu výroby nového výrobku (NPI - New Product Introduction), či řízení procesu výroby (MES - Manufacturing Execution System).

Firma Mentor (divize Valor) na výstavě nabízela software Valor NPI, který je zaměřen na kontroly DFM. Vizuální stránka tohoto programu napovídá, že se jedná o součást komplexního softwarového balíku, který Mentor nabízí pod názvem Valor MSS.

Společnost Siemens již tradičně vystavovala svůj NPI program UniCam FX. Protože Siemens nyní vlastní i firmu Mentor, nabízí se otázka, který z programů bude v budoucnu Siemens preferovat. Protože oba programy (Valor NPI i UniCam NPI) mají už ve světě svou stabilní uživatelskou základnu, nebude toto rozhodování snadné a rozhodně bude nějakou dobu trvat.

MES software FactoryLogix americké firmy Aegis Software se naopak nezabývá DFM kontrolou, ale plně se zaměřuje na plánování a řízení výroby. Modulový program, který logicky zajišťuje potřebné úkony spojené s vlastní výrobou, s výhodou využívá nového, rychle se šířícího standardu IPC CFX (Connected Factory Exchange) pro komunikaci mezi výrobními zařízeními.

Firma Itac Software nabízí MES program Itac MES Suite, který není specificky orientován na elektroniku, ale je zaměřen na výrobu obecně. Prezentované příklady použití byly zejména z oboru strojírenství, ale řízení výroby v elektronickém průmyslu je jistě obdobné.

PCIM Europe

Na 506 vystavovatelů z 27 zemí přilákalo na výstavu PCIM Europe svými produkty pro aplikace ve výkonové elektronice téměř 12 tisíc návštěvníků.

Ze všech zajímavostí, které zde bylo možné vidět, zmiňme nabídku alespoň tří vystavovatelů:

  • Firma Vicor přišla s novinkou v podobě konvertoru 48V/12V NBM, který je poměrně zajímavý. Není izolovaný ani regulovaný (48V/12V), protože je určen pro datová centra a automotive aplikace. Obdivuhodný je také svým výkonem v malém rozměru – 750 W trvalého zatížení při konverzi 48 V na 12 V (i obráceně) s účinností přes 98 % v SMT provedení 23 × 17 × 7 mm. Konvertor nevyžaduje pro svoji funkci žádné další externí součástky. Spíná na 2 MHz, výstup má nízkou impedanci a rychlou odezvu na přechodové děje zátěže.
  • Švýcarská společnost LEM uvedla hned několik novinek: snímač DVC 1000-P pro izolované měření nominálního napětí 1 000 VRMS v železniční dopravě a průmyslových aplikacích. Kromě malých rozměrů pouzdra pro montáž na desku plošných spojů (37 × 43 × 23,5 mm) nabízí také vysokou přesnost a teplotní stabilitu. Snímač LDSR je určen pro měření svodového proudu 300-900 mA u fotovoltaických invertorů, aby bylo možné zajistit bezpečnost pracovníků. Nový převodník IN 1000-S pro izolované měření DC, AC a pulsujícího nominálního proudu do 1 000 A využívá fluxgate technologie, která umožňuje zajistit vysokou přesnost měření v širokém rozsahu teplot (–40 až +85 °C u modelu S).
  • Další švýcarská firma, Plexim GmbH, měla ve svém stánku software PLECS pro simulace obvodů výkonové elektroniky. Program je dodáván ve dvou verzích – pro integraci s MATLAB/Simulink nebo jako samostatný kompletní program. Protože je výkonová elektronika většinou spojena s mechanickými systémy, například pohony, dokáže tento program simulovat i chování mechanických prvků a spadá tak do oboru mechatroniky.

zajimavosti2
Obr. 2 Vicor - obousměrný konvertor 48V/12V 750W (SMT 23 × 17 × 7 mm)

Příští výstava PCIM Europe proběhne opět společně s výstavou SMTconnect (nový název pro SMT Hybrid Packaging) ve dnech 7.-9. května 2019.