česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Kalibrační jednotky pro VNA s mnoha porty. Třeba ve vakuu

DPS 2/2018 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Společnost Rohde & Schwarz představila nové možnosti pro řešení kalibrací ve spojení s analyzátory VNA (Vector Network Analyzer), které oceníme při práci v teplotních vakuových komorách (TVAC) a také na výrobních linkách zařízení s větším počtem portů [1]. Proč by nás měla rozšíření označená jako ZN-Z32/-33 „Network Analyzer Inline Calibration Unit“ zajímat? Nemusíte mít na starosti testy jen pro satelitní součásti, abyste pokračovali dále ve čtení.

Pořád na drátě

Na rozdíl od běžně používaných kalibračních jednotek budou nové prvky R&S k testovanému systému připojeny trvale. Vzniká tak skvělý předpoklad pro situace vyžadující četné rekalibrace, zejména pak v hůře dostupných místech.

Kalibrační jednotky pro VNA s mnoha porty. Třeba ve vakuu

Jedním z nich bude nepochybně vakuová komora. Základní kalibraci sice provedeme za podmínek definovaných okolním prostředím, ve vakuu se však situace začíná komplikovat, zvláště musíme- li z důvodu nežádoucích driftů kalibrovat po každé změně teploty. Kalibrační jednotka propojená přímo na místě se sběrnicí CAN by tak mohla celý úkol výrazně zjednodušit, podobně jako vhodný řídicí software.

Stejně tak si „polepšíme“ rovněž ve výrobě při testech na větším počtu portů, kdy přesnost a opakovatelnost výsledků jinak trpí omezenou fázovou stabilitou související s výměnou kabelů. Společnou rekalibraci zde navíc předpokládáme v řádu pouhých sekund. Systém ZN-Z32 na obr. 1 pokrývá kmitočtový rozsah od 10 MHz až do 8,5 GHz (+5 °C až +40 °C), zatímco ZN-Z33 z obr. 2 zpracuje při uvážení stejných teplot až 40 GHz. Pro vakuové komory pak můžeme počítat s rozšířením již od –30 °C až do +80 °C. Kontrolér sběrnice CAN s označením ZN-Z30 a zachycený na obr. 3 vpravo nám obslouží až 48 jednotek. A pokud jde o množství testovacích portů, jejich větší počet pak otevírá prakticky neomezené možnosti [2].

Minimální prostoje

Nové kalibrační jednotky ZN-Z32/-Z33, kontroléry sběrnice ZN-Z30 a také příslušný software ZN-Z3ASW sloužící obsluze ke konfiguraci systému a rovněž i samotnému kalibračnímu procesu má společnost Rohde & Schwarz k dispozici již nyní. Poslouží nám spolu se všemi analyzátory ZNB(T), ZVA (až 110 GHz) nebo ZVT (až 20 GHz) od stejného výrobce [3].