česky english Vítejte, dnes je středa 24. červenec 2024

S novou řadou generátorů Siglent na špici do 500 MHz

DPS 2/2018 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Řeknou-li se generátory průběhů, nabídne nám společnost Siglent celkem šest řad, jedno- i dvoukanálových, s maximálním kmitočtem výstupu od 5 MHz směrem výš, vzorkovací rychlostí startující na 125 MS/s, v délce začínající na 16 000 bodech a s vertikálním rozlišením 14 nebo i 16 bitů. Pozici toho nejlepšího však může reprezentovat pouze jedna z nich, konkrétně série nových přístrojů SDG6000X (Pulse/Arbitrary [1]), které výrobce představil v polovině listopadu [2].

16 bitů a 2,4 GS/s

Trojici modelů vybavených dotykovým panelem s úhlopříčkou 4,3 palců spojuje maximální vzorkovací rychlost 2,4 GS/s, vertikální rozlišení 16 bitů, délka 20 milionů bodů a také dva kanály. Odlišovat však budeme nejvyšším kmitočtem výstupu, který v případě verze SDG6022X činí 200 MHz, u SDG6032X pak 350 MHz a konečně s variantou SDG6052X na obr. 1 celých 0,5 GHz. Rozhraní USB Host a Device tvoří spolu s LAN základ, GPIB si již volíme. Skončit zmínkou o dynamickém rozsahu 80 dB nebo maximální amplitudě 20 V špička–špička by však byla škoda, protože novinky počítají s minimální šířkou pulzu 3,3 ns a krokem, který pro libovolnou frekvenci činí 100 ps, v případě náběžných a sestupných hran pak nezávisle již od 1 ns a opět pro všechny kmitočty se stejným krokem 100 ps.

S novou řadou generátorů Siglent na špici do 500 MHz

Za předpokladu obdélníkových průběhů – pulzů řešíme s technologií Easy- Pulse otázku problematického jitteru tradičních DDS ve vztahu mezi výstupním kmitočtem a násobkem vzorkovací rychlosti a mezi jednotlivými cykly se kupříkladu dostáváme na 35 ps RMS. Libovolné průběhy „bod za bodem“ zase vytváříme s technologií TrueArb, zatímco editaci vlastních průběhů má na starosti softwarová platforma EasyWave. Samostatnou kapitolu pak tvoří vf technika a její modulace ASK, FSK, PSK, QAM a další stavějící na SW EasyIQ – viz obr. 2.

AWG a Wi-Fi cestou USB

Ve stejném měsíci k nám dorazila ještě jedna zpráva provázaná s obr. 3. To rodinu digitálních osciloskopů Siglent rozšířily nové čtyřkanálové „Super Phosphor“ modely řady SDS1000X-E vybavené 7palcovými displeji s rozlišením 800 × 480 bodů společně s podporovanou šířkou pásma 100 nebo též 200 MHz a rychlostí vzorkování 1 GS/s [3]. Přístroje pracují s vertikální citlivostí již od 500 μV na dílek, pamětí v délce až 14 milionů bodů (1 Mpts FFT) a svou cestu na výsluní si dláždí sloganem „double the scope at half the price“.

Osciloskopy zobrazí Bodeho diagramy, tj. kmitočtové závislosti amplitudy a fáze, a také vše dokáží exportovat. Na pozici zdroje upotřebíme volitelný 25MHz modul USB generátoru libovolných průběhů AWG, příp. též některý ze samostatných přístrojů řady SDG. Rozhraní USB nabídne ještě další volitelnou funkci v podobě Wi-Fi adaptéru a díky vestavěnému web serveru pak celý systém snadno ovládneme i z prohlížeče. Pro další informace spojené např. s vyhledáváním nebo 16číslicovými kanály (MSO) odkazujeme již na stránky SPO osciloskopů série SDS1000X-E [4].