česky english Vítejte, dnes je středa 24. červenec 2024

Zabírá váš osciloskop spoustu místa? Bez displeje už nebude

DPS 2/2018 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Zkratka „LP“ může odkazovat na dlouhohrající desku, v našem oboru pak nízkou vlastní spotřebu a třeba též „Low Profile“. Stejně jako v případě pětkové řady osciloskopů MSO, s nimiž v listopadu přišla společnost Tektronix [1]. A protože se s klesajícími rozměry přístroje velké úhlopříčky displejů prostě vylučují, dostáváme novou měřicí techniku raději bez jakéhokoli zobrazovacího panelu.

Klame tělem

Tyto nové „rack-friendly“ osciloskopy MSO58LP [2] měří na výšku 3,5 palce, osazujeme je rovnou do stojanu, kde zabíráme pouze 2U a vše pak využijeme např. při diagnostice strojů či automatizovaných testech. Dálkově řízené moduly staví na technologii FlexChannel™, 12bitovém rozlišení A/D převodníků s ENOB 7,6 bitů (Effective Number of Bits), šířce pásma 1 GHz, celkem osmi analogových vstupních kanálech, volitelně až 64 digitálních, nebo paměti v délce 125 milionů bodů. Vzorkujeme s rozlišením 160 ps, resp. rychlostí 6,25 GS/s platnou pro všechny kanály, kdy každý z nich po přepočtu vychází na méně než pět tisíc dolarů. A pokud se v režimu s vysokým rozlišením spokojíme s rychlostmi do 125 MS/s, dostaneme se na svislé ose až na 16 bitů. Pro pořádek jen zopakujeme, že výchozí 12bitový převod umožní dosáhnout oproti klasickým 8bitovým ADC 16násobného vertikálního rozlišení.

Obr. 1 + Tabulka

Ve výbavě přístroje z obr. 1 nalezneme volitelný generátor s třinácti předem definovanými typy průběhů a výstupy až do 50 MHz nebo též 4místný voltmetr spolu s 8místným čítačem – poslední registrace. Na pozici rozhraní uvažujeme USB Host (x6), USB Device, LAN (10/100/1000 Base-T Ethernet), Display Port, DVI-D nebo Video Out. Novinka s maximální spotřebou 400 W pak bude vážit necelých 12 kg. Robustní provedení se nebrání otřesům ani nárazům, výzvám z oboru EMI/ESD a třeba ani provoznímu teplotnímu rozsahu od nuly až do +50 °C. V tomto segmentu to sice nemusí být pravidlem, ale náš osciloskop nebyl navržen pro jednoho konkrétního zákazníka.

Zabírá váš osciloskop spoustu místa

Osm kanálů je více než šest

Takto vznikající zařízení budou svým provedením sice hodně specifická, ale dva výrobce přidá zdarma na základě Tektronix pamatuje i na tradiční řešení. Pokud koncovku „LP“ oželíme, můžeme se stále vrátit ke klasickému dotykovému HD panelu s úhlopříčkou 15,6 palců z obr. 2 a rodině MSO5x představené loni v červnu se šířkou pásma do 2 GHz [3]. S technologií FlexChannel™ uvažující čtyři, šest, ale rovněž i osm kanálů totiž změnila pohled na osciloskopy střední třídy pracující se smíšenými signály.