česky english Vítejte, dnes je úterý 28. květen 2024

Odborné semináře časopisu DPS v rámci doprovodného programu veletrhu AMPER

DPS 3/2018 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Jako každý rok pořádal i letos časopis DPS na veletrhu AMPER dva odborné semináře, z nichž jeden byl zaměřen na elektronické součástky a jejich aplikace a druhý na desky plošných spojů a problematiku s nimi spojenou. Na rozdíl od předcházejících let se konaly oba semináře paralelně ve stejný den a je potěšující, že se opět setkaly z velkým zájmem účastníků. Dotazníky vyplněné na závěr návštěvníky obou seminářů pak poskytly cennou zpětnou vazbu pro přípravu příštích témat a prezentací.

Odborné semináře časopisu DPS v rámci doprovodného programu veletrhu AMPER

Program semináře Elektronické součástky a aplikace

 • Inovační trendy v pouzdření elektronických obvodů – doc. Ing. Ivan Szendiuch, CSc., Fellow IMAPS: Stále se vyvíjející elektronické součástky provází snižující se rozměry, a to jak rozlišení na polovodičových čipech, tak u pouzder. To vede k heterogenní integraci v oblasti pouzdření a propojování. Nové řešení polovodičových součástek na bázi WLP (Wafer Level Packaging) otevřelo širokou inovační oblast − pokročilé pouzdření (Advanced Packaging). Zde se nabízí nové možnosti pro zvyšování hustoty propojení, nižší spotřebu a také větší rychlost přenosu signálu.
 • Smart Driving od STMicroelectronics – Tomáš Pokorný a Jaroslav Kmoch, STMicroelectronics: STMicroelectronics je předním výrobcem produktů a řešení v oblasti „Smart Driving“. Nová auta mají být stále bezpečnější, ekologicky šetrnější a propojená jak s pasažéry, tak i s okolním světem. STMicroelectronics uvádí na trh nové součástky a technologie, které umožňují realizovat současné požadavky segmentu automobilového průmyslu.
 • Bluetooth 5 and narrow band LTE od Nordic Semiconductor – Maciej Michna, Nordic Semiconductor: Komunikační standardy Bluetooth 5 and NB-IoT/LTE-M otevírají nové možnosti v oblasti IoT aplikací. První část přednášky byla věnována hlavním výhodám standardu Bluetooth 5, jež byly demonstrovány na obvodech série nRF52. V druhé části byl představen dlouho očekávaný nízkopříkonový System-in-Package kombinující NB-IoT/LTE-M modem, A-GPS a mikrokontrolér Cortex-M33, vše v miniaturním provedení 16 × 10 mm!
 • Umělá inteligence využitá pro kontrolu dílů v elektrotechnickém průmyslu – Jan Kučera, Cognex: Cognex samoučicí nástroje kamerového systému Deep Learning přináší nové možnosti kontroly výrobků v elektrotechnickém průmyslu.
 • Novinky Analog Devices – Ing. Karel Dohnal, AMTEK spol. s r. o.: Novinky od Analog Devices z celého sortimentu operačních zesilovačů, AD a DA převodníků, datových izolátorů, MEMS obvodů, spínačů, multiplexerů a obvodů pro napájení.
 • Novinky v portfoliu HT-EUREP – M2M komunikace – Ing. Richard Pospíšil, HT-Eurep Electronic spol. s r. o.: Zajímavé novinky v sortimentu HT Eurep Electronic − GSM/GPS moduly Neoway, magnetické senzory, převodníky USB na UART Silabs, obvody řízení elektrických motorů a měření energie Silergy, izolované CAN budiče Maxim.

Odborné semináře časopisu DPS v rámci doprovodného programu veletrhu AMPER 1

Program semináře DPS a vše kolem nich

 • Návrh DPS s ohledem na jejich výrobu a osazování – Ing. Vít Záhlava, CSc., FEL ČVUT v Praze: Během přednášky byla shrnuta návrhová pravidla pro výrobu holých DPS i jejich osazování, od jednoduchých až po vícevrstvé HDI desky. Úspěšná výroba totiž závisí na vzájemném poznání problematiky mezi návrháři a technology.
 • Predictable design flow for reliable PCBs (Predvídateľný návrhový proces pre spoľahlivé PCB) – Dirk Müller, Tomasz Górecki, FlowCAD, ve spolupráci s Ivo Nemčičem, CADIN: Návrhy DPS jsou stále menší, rychlejší a složitější. Bez ohledu na to, pro kterou oblast jsou tyto desky navržené, počet konstrukčních pravidel se neustále zvyšuje. Moderní CAD software může pomoci kontrolovat signálovou integritu, stabilitu napájecího systému nebo také návrh antény při zohlednění teorie elektromagnetických pravidel. Zohlednění a integrace termických a mechanických omezení v návrhu DPS.
 • Keď Rules of Thumb nestačia – Ing. Milan Hammer, Mil 1 s. r. o.: Jak postupovat, když zažitá pravidla návrhu desky už nevyhovují. Praktická ukázka na konkrétních případech a s použitím volně dostupného softwaru: charakterizace a měření plošných spojů a diferenciálních párů, jejich modely a způsob simulace v časové a frekvenční oblasti (S-parametry a Spice simulace).
 • Saving time and money with JTAG (Úspora času a financií pomocou JTAG) – Tommaso De Vivo, XJTAG, Tomasz Górecki, Flowcad: Co vše kromě programování dokáže rozhraní JTAG? Co je nutné zohlednit v návrhu, aby bylo možné využít co nejvíc výhod rozhraní JTAG? Doladění a oživení prototypů ve vývoji. Testování v sériové výrobě.
 • Návrh chladiča prakticky – Ing. Pavol Cabúk, PhD.,TU v Košiciach: Způsoby odvodu tepla z elektronických zařízení. Výpočet jednoduchých chladičů a nástroje pro simulaci komplexních systémů chlazení.

Na webových stránkách časopisu DPS je fotogalerie z průběhu obou seminářů a k dispozici jsou také ke stažení prezentace jednotlivých přednášek. Děkujeme všem návštěvníkům i přednášejícím za účast a těšíme se na setkání příští rok.