česky english Vítejte, dnes je pátek 21. červen 2024

Jak si vedou technické univerzity ve světě?

DPS 4/2018 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Před dvěma lety jsme publikovali článek „Kde ve světě studovat obor elektro elektronika“ − DPS č. 42016 [1], který vycházel z hodnocení stovek světových univerzit zveřejněného na webovém portálu TOPUNIVERSITIES [2]. Ten nyní nabízí aktualizovaný přehled nejúspěšnějších technických univerzit v oboru Electrical & Electronics Engineering.

Jak si vedou technické univerzity ve světě

Pořadí prvních deseti nejlépe hodnocených univerzit ve světě je uvedeno v tabulce 1. Pět z nich je ze Severní Ameriky, tři z Evropy a dvě z Asie. Za pozornost stojí fakt, že 8 z těchto univerzit si svou pozici v elitní desítce drží již několik let. Novým zástupcem v první desítce je čínská Tsinghua University. V porovnání s rokem 2016 naopak z žebříčku vypadly švýcarský ETH Zurich (5. místo v roce 2016) a NTU – Nanyang Technological University Singapore (7. místo v roce 2016).

ČVUT v Praze je ve skupině škol umístěných na 201.−250. příčce na světě a VUT v Brně pak na 251.−300. pozici. Obě školy se tak řadí na srovnatelnou úroveň s mnoha univerzitami v Severní Americe, Evropě a Asii.

Zajímavé je rozložení první stovky nejlépe hodnocených univerzit podle regionů Asie − 34, Evropa − 29, Severní Amerika − 29 a Austrálie – 8. Protože technické univerzity v Asii byly většinou založeny později než ty evropské a americké, udivuje rychlost, s jakou se na přední místa dostaly.

Jak si vedou technické univerzity ve světě 1

Evropa

Když se podíváme na pořadí deseti nejlepších technických univerzit v Evropě (tabulka 2), vidíme převahu Velké Británie. Je potěšitelné, že v první desítce mají zastoupení i univerzity z malých zemí (Nizozemsko, Švýcarsko a Dánsko). V první desítce však není zastoupena žádná univerzita z regionu východní Evropy. Podrobnější výsledky, stejně jako další užitečné informace, jsou k dispozici na webových stránkách TopUniversities [2].