česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. červenec 2024

PETERS: Jednoduché a ekonomické řízení tepla na DPS pomocí sítotiskových past

DPS 4/2018 | Články
Autor: Lackwerke Peters GmbH & Co KG, INTERCONTI BRNO

Návrh a výroba plošných spojů podléhá čím dál více tzv. miniaturizaci, kdy na stále menší DPS je nutné vměstnat stále více komponentů. Toto, společně s používáním vysocevýkonových součástek, vede ke generování nežádoucího tepla. Problematikou jeho odvodu se ve svém vývoji zabývá i přední výrobce konformních povlaků Lackwerke Peters GmbH & Co KG, kdy přichází s unikátním řešením použití teplovodivých past, jejichž aplikace zaručuje vysokou přesnost, variabilitu a úsporu nákladů.

PETERS Jednoduché a ekonomické řízení tepla na DPS pomocí sítotiskových past

Teplovodivá pasta TIP 2792

Teplovodivá pasta TIP 2792 na bázi silikonové pryskyřice se aplikuje na rozhraní mezi deskou plošného spoje a chladiče, kde má funkci tzv. teplotního rozhraní (TIM). Zajišťuje spolehlivé tepelné propojení a zlepšuje přenos a odvod tepla od tepelného zdroje do okolí. Pro zvětšení plochy tohoto rozhraní a tím i zvýšeného odvodu tepla mohou být touto pastou naplněny i tzv. heat vias. Nespornou výhodou je, že termomechanické charakteristiky pasty zůstávají nezměněny i v trvalých teplotních cyklech. Výrobce DPS může nanést pastu sítotiskem v různých tloušťkách a tvarech, což zajišťuje vysokou variabilitu a nižší nákladnost než např. používané kovové fólie.

Chladičová pasta HSP 2740

Pasta HSP 2740 je teplotně vysoce vodivý, ale elektricky izolující sítotiskový materiál na bázi epoxidové pryskyřice, který může v určitých aplikacích nahrazovat chladicí tělesa. Tiskne se přímo na kovovou vrstvu DPS, opět je možná i aplikace přímo do teplotních vias. Jelikož již není potřebná další izolační vrstva, jsou výsledky srovnatelné jako při použití kovových fólií. V aplikacích s vysokými nároky na izolační vlastnosti (např. pouliční LED osvětlení) je možné zkombinovat obě pasty. Na povrch DPS a do tepelných vias je nejdříve natištěna pasta HSP 2740 a následně jako horní vrstva pasta TIP 2792. S ohledem na vyšší výkon LEDek a delší životnost vysokovýkonových zařízení je díky regulaci provozní teploty zjednodušeno celkové řízení tepla. Stejně tak je dosažen vyšší světelný výkon (Lumen/Watt) a je redukována možnost zkratů. Díky vyšší tepelné ztrátě umožněné na spodní straně DPS použitím kombinace past TIP 2792 a HSP 2740 je možné zvýšit nejen spolehlivost, ale také životnost jednotlivých komponent a tím i celých sestav.