česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. červenec 2024

Jak zvětšit počet analogových vstupů PLC

DPS 4/2018 | Články
Autor: Papouch

Pokud je třeba zvětšit počet analogových vstupů PLC (programovatelného logického automatu), lze to obvykle provést rozšiřujícím modulem, který dodává příslušný výrobce. Takové řešení ale bývá často velmi drahé.

Papouch s. r. o. (viz inzerát na vedlejší straně) proto nabízí univerzální analogový multiplexer pod názvem AnalogMUX (obrázek 1). Protože analogové vstupy bývají často diferenciální, je tak proveden i analogový multiplexer.

Jednoduché uspořádání a ovládání

Blokové schéma multiplexeru Analog- MUX je na obrázku 2. Nejzajímavější je pravá část obrázku, ze které je zřejmé uspořádání přepínače. Jedná se vlastně o dva přepínače typu „1 z 32“. Vybraný vstup označený IN1 až IN32 je možné připojit k výstupu označenému „+“ nebo „–“. Uživatel tedy může sám rozhodnout, jak budou vytvořeny diferenciální dvojice signálů.

K ovládání multiplexeru AnalogMUX byl zvolen protokol Modbus RTU. Popis registrů i s příklady je součástí manuálu.

Jak zvětšit počet analogových vstupů PLC

Vlastnosti

Analogovým multiplexerem lze přepínat i signály s malou úrovní, protože jsou použity polovodičové spínače. Maximální spínané napětí může být až 50 V, přitom nezáleží na polaritě. Odpor sepnutého kanálu je typicky 20 Ω. Multiplexer ale předpokládá použití pro obvyklé napěťové vstupy 0 až 10 V. Řídicí linka RS485 je galvanicky oddělena.

Popsaný multiplexer je možné doplnit o držák na lištu DIN. Multiplexer Analog- MUX je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici Papouch s. r. o. rádi poradí s jeho aplikací.