česky english Vítejte, dnes je sobota 13. červenec 2024

LDO popíšeme úbytkem napětí i rozměrů

DPS 4/2018 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Nejsou skoro vidět a ve spektru o nich taky moc neuslyšíme, protože se na rozdíl od spínaných měničů umí lépe chovat. Nebo také schovat. Ve své podstatě budou moderní lineární stabilizátory pořád těmi dobře známými a nesmírně užitečnými součástkami. Jen se nesmíme nechat zaskočit stále menšími rozměry. Velké věci se dnes prostě nenosí.

LDO popíšeme úbytkem napětí i rozměrů

S hranou 0,8 mm

Společnost STMicroelectronics stabilizátory rozhodně umí a je si vědoma i kompromisů, které se v otázkách klidové spotřeby, výstupního výkonu, dynamické odezvy a samozřejmě velikosti pouzdra musí u LDO činit. Svou nabídku proto rozšířila o nízkoúbytkové prvky STLQ020 vhodné pro všechny aplikace napájené z baterií – od hodinek až po chytrá měřidla nebo např. bezdrátová čidla [1]. Nejen tam totiž v rámci vstupního napěťového rozsahu od 2 V až do 5,5 V zajišťujeme odběry na výstupu až 200 mA.

Při maximálním zatížení dosahuje typický úbytek napětí 160 mV, klidový odběr se bez zátěže ve verzi ADJ dostává na úroveň 300 nA, při plném výkonu pak roste na 100 μA a navzdory výše zmíněnému počítáme díky adaptivním obvodům stále s rychlou odezvou a stejně tak i slušným činitelem PSRR. Aktivačním vývodem kromě toho necháme stabilizátor vstupovat do režimu shutdown, kdy ampérmetr v úhrnu zaznamená pouhý 1 nA. Polovodiče se samy ochrání pro případ zkratu (konstantní proud) a také nadměrného ohřevu.

LDO popíšeme úbytkem napětí i rozměrů 1

Pokud jde o přesnost výstupního napětí, nové lineární stabilizátory STLQ020 [2] za pokojové teploty nabídnou ±2 % a při uvážení plného teplotního rozsahu od –40 °C až do +125 °C pak procenta tři. Zbývá už jen doplnit informaci o výstupu, který se může nechat volitelně vybíjet a také jeho jednotlivých variantách od 0,8 V až do 4,5 V s krokem 50 mV a děličem uvnitř struktury nebo stavitelné verzi s vyvedeným vývodem ADJ. V ST pouzdří buď jako DFN6-2x2, SOT323-5L (2,1 × 2,0 mm), nebo též Flip-Chip4. To pak na desce plošného spoje zabíráme pouhých 0,8 × 0,8 mm.

Přehlídka na desce

Při odběru jednoho tisíce v tuto chvíli vyráběných stabilizátorů zaplatíme za každé LDO již od 0,168 dolaru. Příznivci vývojových desek pak za necelých deset dolarů ještě obdrží board s označením STEVAL-LDO001V1 [3], na který se dle obr. 2 kromě našich prvků STLQ020 vešly tři další miniatury – 300mA LD39130S, 250mA LDLN025 a konečně 200mA LDBL20, na jejichž pouzdrech s chráněným označením STSTAMP™ naměříme úctyhodných 0,47 × 0,47 mm! V přehledu na obr. 3 se tak se ctí pohybujeme v levém dolním rohu [4].