česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 20. červen 2024

Ztraceno cestou k zátěži? Programovatelné zdroje Siglent vše napraví

DPS 5/2018 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
01.jpg

V základním náhledu budou stejnosměrné zdroje napájení dodávat energii do zátěže, kterou vytvoříme prakticky z čehokoli, přívodní dráty nevyjímaje. Dlouhé vedení nebo spoje s větším odporem běžné laboratorní systémy prostě neřeší a přitom stačí tak málo – povýšit výstupní dvoudrátový režim na čtyřvodičově kompenzovaný, přesně jak to činí i nové 128wattové zdroje Siglent SPD1168X představené na sklonku května. A zoufat nemusí ani příznivci grafických displejů. Úhlopříčka 2,8 palce v barvě na přehlednosti sice přidává, nicméně neměla by zastínit ani další parametry a užitečné vlastnosti.

 

mereni-1
Obr. 1 Novým napájecím zdrojům řady SPD1000X vévodí přehledný displej spolu s přídavnými svorkami S+ a S-

16 V, 8 A a odezva pod 50 μs

Regulovatelné DC modely SPD1168X nejsou v nabídce stejnosměrných zdrojů napájení s logem Siglent jedinými, určité prvenství jim však v době psaní článku přisoudit musíme. Rozsah výstupního napětí od nuly až do 16 V opravdu není mnoho, dlužno však dodat, že bude vykoupen proudovou zatížitelností až 8 A, což po vynásobení dává již rozumně využitelných 128 wattů. K tomu však potřebujeme přičíst stabilní a spolehlivý provoz s malým zvlněním a stejně tak i rušením, které výrobce po více než třiceti minutách od zapnutí a za předem dané teploty definuje úrovní nepřekračující v režimu konstantního napětí 350 μVRMS, resp. 3 mV špička-špička (20 Hz až 20 MHz), pro případ konstantního proudu pak méně než 2 mARMS. Užitečná bude rovněž rychlá odezva do 50 μs definovaná při 50procentní změně na zátěži spolu s minimálním odběrem 500 mA.

mereni-2
Obr. 2 Pohled z opačné strany leccos napoví o podporovaných rozhraních

Pětimístné zobrazení napětí spolu se čtyřmi místy vyhrazenými proudu umožňuje na takřka třípalcovém TFT LCD panelu (240 × 320 bodů) rozlišovat s krokem 1 mV, resp. 1 mA. O dvou variantách výstupního režimu jsme již hovořili, vzdáleně snímající 4vodičový přístup zde umožňuje kompenzovat napěťové ztráty až do 1 V, které sice mohou být i vyšší, to pak ale napájecí zdroj z bezpečnostních důvodů již automaticky odpojí svůj výstup. Srozumitelné grafické rozhraní s podpůrnou funkcí zobrazování průběhů v reálném čase oceníme též při ukládání a opětovném vyvolávání celkem pěti skupin systémových parametrů z vnitřní paměti přístroje. Ochranu pro případ zkratu či přetížení již považujeme za samozřejmost, potěší i rozhraní USB či LAN. Zbývá už jen doplnit informaci o samotném fyzickém provedení o rozměrech 154,6 × 144,5 mm a hloubce 280 mm spolu s hmotností 5,5 kg.

mereni-3
Obr. 3 Pokud chcete přehledně zobrazit průběhy v reálném čase, sedmisegmentovky stačit nebudou

Zátěž až na prvním místě

Laboratorní zdroje by měly zajistit nejen ovladatelný, ale rovněž předvídatelný výstup, se kterým budou schopné za všech okolností chránit testované zařízení, tedy zátěž. Nové napájecí zdroje SPD1168X od společnosti Siglent nedávají prostor překmitům, přílišnému šumu a svižné by měly být i jejich reakce na změny zátěže, kdy se s výstupním napětím rychle vracíme zpět na stanovenou hodnotu. To může být užitečné např. v systémech s bezdrátovým rozhraním, které se tak již nemusí v důsledku pomalého zdroje automaticky vypínat nebo znovu a znovu spouštět. Více informací, včetně produktového videa.

robenek@dps-az.cz