česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 29. únor 2024

Podporujte svá zařízení v rozletu. Pásmu do 1 GHz sluší Bluetooth

DPS 5/2018 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
01.jpg

Bezdrátová komunikace je o celé řadě protokolů, které se z hlediska dostupných funkcí vyplatí vnímat spíše společně. Zdánlivé komplikace pro vývojáře se tak s vhodnými nástroji rychle změní na přednosti, které musí pocítit i samotní uživatelé. Podobně jako v případě společnosti Silicon Labs a její vize chytře propojeného světa. Praxe v délce přesahující dvě dekády se musí někde projevit, třeba na 750 milionech obvodů vyrobených pro koncové uzly IoT s podporou vf rozhraní. Z pozice rebela, na kterého se sama pasuje, hodlá propojovat nejen věci a informace, ale také nás – lidi.

 

2,4 GHz ano, 2 čipy nikoli

Novými softwarovými možnostmi pro své prvky SoC Gecko podporující bezdrátovou komunikaci se firma pochlubila v červnu. V rámci jediného čipu tak umožní souběžný provoz v pásmu do 1 GHz umocněný podporou Bluetooth® Low Energy na 2,4 GHz. Nejen komerční záležitosti, ale také průmyslově orientované systémy internetu věcí tak mohou zkombinovat široký záběr na kmitočtech v řádu stovek MHz s funkcemi, které o něco výš přináší Bluetooth, a zjednodušit přitom nastavení konkrétních zařízení, shromážďování dat a třeba i pravidelnou údržbu – to vše bez nutnosti řešit celou architekturu vf návrhu složitěji se dvěma čipy.

soucastky-1
Obr. 1 Propast mezi komunikací v pásmu do 1 GHz a Bluetooth dokážeme snadno překlenout a ještě z toho těžit

Spojením hardwaru se SW nástroji od Silicon Labs vytváříme předpoklady pro nastavení, řízení a monitorování zařízení pohodlně z prostředí mobilní aplikace. A nejen to, Bluetooth LE se může v sítích provozovaných jinak jen do 1 GHz dále „podepsat“ pod nové funkce na způsob rychlejších aktualizací OTA (over-the-air) nebo též infrastruktury s majáky vybavenými rozhraním Bluetooth spolu se službami odvíjejícími se od aktuální polohy uživatele.

S vlastními protokoly odlišenými jako „sub-GHz“ se běžně potkáváme v systémech s nízkými přenosovými rychlostmi – od jednoduchých spojů mezi dvěma body až po rozsáhlé sítě mesh či LPWAN (low-power wide area network), kde veškeré úsilí podřizujeme zvýšenému dosahu, odolnému rádiovému spoji a samozřejmě též i vlastní spotřebě. Skvěle se tak budou hodit pro návrhy s bezdrátovými čidly pracujícími na velkou vzdálenost, chytrá měřidla, automatizaci domácností nebo i celých budov, osvětlení pro komerční účely apod.

S uvážením Bluetooth LE toho však zvládnou mnohem víc, a to i v případě starších návrhů.

Gekon to jistí

„Zažít“ sílu kompletního mobilního ekosystému, který se na úrovni jediného čipu nebrání ani souběžné dynamické podpoře různých protokolů, bude možné díky rodinám SoC Mighty Gecko na obr. 2 nebo Blue Gecko, tedy obvodům řady EFR32MG a EFR32BG.

soucastky-2
Obr. 2 SoC Mighty Gecko s podporou vf rozhraní vyznačenou vlevo dole

V nabídce produktů klikáme na Bezdrátové a zde pak mezi Zigbee, Thread, Bluetooth, Wi-Fi, Proprietary, Z-Wave a Multiprotocol volíme poslední variantu. Obě skupiny MG a BG spojuje MCU Arm ® Cortex® -M4 a také maximální dostupná velikost paměti Flash 1 024 kB nebo RAM 256 kB, v případě Blue Gecko však nepočítejme s možnostmi Zigbee ani Thread.

Na téma duálních vf modulů nabízejících podporu technologiím bezdrátových sítí Sigfox společně s BLE od společnosti STMicroelectronics a Jorjin Technologies jsme psali.

robenek@dps-az.cz