česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. červenec 2024

Klubko drátů, pád ani mráz kleště nezastaví. Umíme i TRMS

DPS 4/2018 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Existují ideální podmínky pro měření? Nepochybně ano, ale jak často se s nimi setkáme? Stopku našim aktivitám by však neměly vystavit ani teploty klesající hluboko pod nulu, natož pak hůře dostupná místa s prostorem vyplněným takřka do poslední škvíry.

Navzdory překážkám

Aby mohla elektrická zařízení v budovách nebo např. výrobních závodech spolehlivě fungovat, neobejdou se bez pravidelné údržby, se kterou se pojí základní měření proudu a také napětí. A vhodné nástroje nebo klešťová měřidla měla pro takové účely v zásobě i společnost Hioki. V posledních letech se však šetří na každém kroku a místem se rozhodně neplýtvá ani v rozvodných skříních nebo panelech, ve kterých se s klesajícími rozměry a rostoucí hustotou kabelů ke svému cíli dostáváme stále s většími obtížemi.

Klubko drátů, pád ani mráz kleště nezastaví. Umíme i TRMS

To by se však mohlo s novými březnovými modely klešťových multimetrů CM3289 a jejich přepracovanými čelistmi z obr. 1 změnit [1]. Zatímco jejich předchůdce 3280-20F stavěl na šířce rozevřeného senzoru 82 mm, nyní postačí jen 71 mm, tzn. o více než centimetr méně. V základu tedy dále klesáme z 58 mm na 50,4 mm, a pokud jde o tloušťku na špičce čelistí, počítejme místo výchozích 9,3 mm už jen s 8,3 mm. Vnitřní průměr kleští přitom dosahuje 33 mm.

Další z předností přístroje CM3289 měřicího střídavé proudy (1000 A) a napětí (600 V), stejnosměrná napětí (600 V), odpor (42 MΩ) nebo testujícího rovněž vodivost bude nepochybně provozní teplotní rozsah od –25 °C až do +65 °C [2]. Pokud se pak rozhodneme měřit průtoky až do 4199 A, pomůžeme si volitelným flexibilním proudovým AC senzorem CT6280 na obr. 2 [3], díky jehož průřezu 5 mm se po snadném rozpojení dostaneme i mezi velké spletence drátů, kam již kleště nemohou. Pro stále nerozhodnuté může hrát roli také podpora True RMS. Čistou sinusovou vlnu totiž stanovujeme bez potíží, ale s průběhem zatíženým zkreslením, např. od invertorů nebo spínaných zdrojů, to bude složitější a snadno tak dojdeme k zavádějícím výsledkům.

Multimetry, které po dobu 70 hodin nepřerušovaného provozu zvládne napájet jediná mincová lithiová baterie typu CR2032, ustojí pád na betonovou podlahu z výšky až jednoho metru.

Slevy i prodloužená záruka

Pokud jde o měření proudu, v Hioki se zlepšují i s 500A čidly CT6904 (AC/DC), která oproti dřívější 100kHz verzi (9709) nyní zvládají s přesností ±0,02 % pásmo až do 4 MHz – viz také článek na webu DPS [4]. Výrobce však musíme pochválit i za jeho přístup, kdy s platností od 1. dubna 2018 trvale rozšiřuje záběr pro své akademické slevy do 20 % vyhrazené dvěma stovkám produktů a vzdělávacím institucím po celém světě. Ke stejnému dni se pro dalších 400 produktů navíc prodloužila záruka na 36 měsíců, takže na ni místo původních cca 350 položek nyní dosáhnou prakticky všechny. A těch je okolo 750 [5].